Technika splňující vysoké nároky

Profesionální technika již dávno není určena pouze pro velké zemědělské podniky. Soukromý zemědělec, který obhospodařuje celou výměru vlastními silami, se bez výkonné techniky též neobejde. U aplikační techniky to platí dvojnásob.

Farma soukromého zemědělce Petra Hrubeše se nachází v obci Vejvanovice, nedaleko Hrochova Týnce. Petr Hrubeš hospodaří na 210 ha orné půdy. Rostlinná výroba je zaměřena na pěstování tržních plodin. V osevním postupu se střídá řepka, ozimá pšenice, sladovnický ječmen a dále cukrovka, mák a kukuřice.

Nepostradatelný stroj

„Nový postřikovač jsme si vybírali pět let,“ přiznává hospodář. Nejdříve bylo třeba vyřešit vhodný tažný prostředek.  V roce 2015 si Petr Hrubeš koupil traktor Fendt 514 Vario, který byl nakonfigurován pro práci s postřikovačem.  „Následně jsme si museli ujasnit požadavky na výbavu postřikovače. Prioritní pro nás byla především vzduchem odpružená náprava, která nabídku zúžila na několik značek. Dalším požadavkem byla ramena s pracovním záběrem 36 m, která lze sklopit na pracovní šířku 24 m. Ramena postřikovače musela být vybavena účinným systémem kopírování terénu a schopností pracovat nízko nad porostem, aby se snížil úlet na minimum. Ovládání preferujeme přes hydrauliku traktoru, bez nutnosti pohánět čerpadlo vývodovým hřídelem. Nakonec volba padla na tažený postřikovač Horsch Leeb LT 5

Celý článek najdete v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované Pardubickému kraji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *