Technika vhodná nejen pro zemědělce

Kromě zemědělské techniky vystavila koncem listopadu v rámci tradičních prodejních dnů pořádaných ve svém berounském areálu společnost Kverneland Czech i mechanizaci vhodnou pro využití v komunální sféře.

Stroje značek Lagarde a Vicon jsou součástí výrobního programu firem spadajících pod křídla společnosti Kverneland Group, ale v nabídce nechybějí ani některé další importované produkty firem Vandaele nebo McConnel. Poslední prodejní dny navíc obohatily ukázky finských traktorů Valtra, které do České republiky dováží další berounská společnost Topagri, a které v komunálních službách nacházejí uplatnění.
Nejenom klasické mulčovače
Výkonné mulčovače francouzské značky Lagarde čeští zemědělci velmi dobře znají, ale jimi nabídka nekončí Drtiče Lagarde reprezentoval model MB s pracovním záběrem 160 cm (vyrábí se i v pracovním záběru 200 cm), a to hned ve dvou provedeních. Ten novější s označením 2160 je vybaven vyztuženým robustním rámem a robustní je i spojnice mezi rámem a mulčovací hlavou. Hydraulické rameno s jednoduchým paralelogramovým zavěšením umožňuje naklápění drtiče od -70° do +90°, přičemž stroj může pracovat za traktorem i na jeho boku. Výška strniště je stavitelná v rozmezí od 3 do 9 cm. Tyto parametry jej předurčují k údržbě okrajů silnic, cest a polí, případně živých plotů a travních porostů v sadech a parcích. Jde o robustní stroj s hmotností 890 kg, který zvládne i mulčování náletových dřevin do průměru 5 cm. Rotor je osazen noži ve tvaru „Y“, ale k dispozici jsou i speciální kladívkové čistící nože. Drtič velmi dobře pracuje v agregaci s traktorem o výkonu od 80 koní, ovšem dostatečně zatíženém, aby při vysunutí ramene nedocházelo k porušení rovnováhy.
Komunální ramenový mulčovač Lagarde Vega II 44 agregovaný v tříbodovém závěsu traktoru je velice pohyblivý a obratný a zvládne tak ošetření i tvarově nepravidelných pozemků. Má dosah 4,4 m (v nabídce jsou ramena až do 4,8 m a existují i teleskopické varianty do 7,5 m) s pracovním záběrem mulčovací hlavy 1,2 m. Hydromotor, který pohání rotor pomocí řemenů, je velice dobře chráněn, takže stroj může pracovat i ve vlhkých podmínkách. Rotor na robustním rameni je osazen noži tvaru „Y“. Ruku mulčovače lze předsadit až o 1,2 metru, takže obsluha traktoru může pohodlně sledovat zařízení při práci.
Vicon nejen pohnojí
Hubicové rozmetadlo Vicon PS 403 s variabilní šířkou záběru 0,75 až 16 metrů v komunální výbavě se hodí nejen pro hnojení průmyslovými hnojivy, ale i pro posyp solí, škvárou, pískem nebo drtí při údržbě cest či přírodních i umělých trávníků. Díky tomu, že rozhoz lze přesně ohraničit, je provoz tohoto rozmetadla velice ekonomický. Hubicová rozmetadla Vicon se vyrábějí s kapacitou 175 až 1650 litrů s možností zvýšení objemu násypky nástavbami. Uvnitř násypky je nerezová vložka s čechračem zamezujícím ucpávání. Hubice pohybující se ze strany na stranu dostatečně omezuje kinetickou energii rozmetaného materiálu, takže nedochází k jeho úletům z nastaveného pracovního záběru. Tím je omezeno nebezpečí poškození kupříkladu okolo stojících aut a zajištěna ekonomika provozu rozmetadla.
Bezpečně a bez údržby
Široký sortiment výkonných strojů má ve svém programu belgická společnost Vandaele. V její nabídce najdeme štěpkovače, plošné drtiče a pařezové frézy pro zpracování dřevního odpadu, likvidaci náletových dřevin, úklid lesů, sadů a parků.
Jedním z vystavených exponátů byl mimo jiné štěpkovač TV 160 schopný zpracovávat diskovým způsobem štěpkování vkládaný materiál do průměru 160 mm. Jde o ideální stroj pro zpracování většího množství dřevního odpadu vhodný pro použití v lese, parcích, sadech, vinicích nebo na golfových hřištích. Štěpkovací stroje Vandaele jsou vždy vybaveny wolframovým ostřím a protiostřím s dlouhou životností (životnost ostří 800 a protiostří až 2000 pracovních hodin) rozděleným na samostatné segmenty. Jednotlivé sekce se mohou při poškození snadno vyměnit, což přináší velkou úsporu nákladů. Velký a robustní štěpkovací disk je navržen tak, aby bylo dosaženo redukce hluku. S minimální hlučností a vibracemi pracují také ventilační lopatky zabezpečující maximální výfukový efekt materiálu. Posun materiálu zajišťují dva silné nezávisle poháněné vkládací válce. Stroj je opatřen antistress systémem chránícím zařízení proti přetížení. Pokud při ucpání vkládacího otvoru dojde k poklesu otáček, vkládací válce se zastaví a pracovat začnou až po návratu otáček do optima. Vkládací válce jsou pro případ ucpání stroje vybaveny reverzním chodem. Ucpávání stroje brání i konstrukce lopatek doplněných křidélky po celém obvodu. Předvedený stroj byl poháněn vývodovým hřídelem traktoru, ale existují i typy s vlastním motorem nebo hydraulickým pohonem. Vstupní otvor má výšku 16 cm a široký je 22 cm, takže velice dobře zpracuje i neodvětvené dřeviny. Bezpečnost práce je zajištěna bezpečnostním a ovládacím mechanismem okolo celého vkládacího trychtýře. Vkládací trychtýř je navíc dostatečně hluboký, což zamezuje nebezpečí úrazu.
Plošné drtiče dřeva Vandaele Forestmaster se vyrábějí ve třech modelech s pracovním záběrem 1,1; 1,5 a 1,8 m. Model VD 150 HV s volitelným hydraulickým stranovým posunem až o 50 cm lze využít pro likvidaci klestu i stojících náletových dřevin až do průměru 12 cm. Pracuje na principu kazetového rotoru s kladivy z kalené oceli, která se o 360 stupňů otáčejí kolem své osy s možností nastavení dvou pracovních výšek. Forestmaster je připojen do tříbodového závěsu traktoru o minimálním výkonu 40 koní a pracuje jak při pojezdu vpřed, tak vzad při 540 n/min.
Komfortní sekání příkopů
Asi největšího světového producenta příkopových sekaček, anglickou značku McConnel, reprezentoval předváděcí model MAG 520 E s maximálním dosahem ramene 5,2 m. Sortiment příkopových sekaček McConnel zahrnuje ucelenou řadu profesionálních strojů vhodných k agregaci s jakýmikoli univerzálními traktory. V nabídce najdeme typy vhodné pro malé podnikatele, zemědělce i profesionální podniky služeb. Jde o stroje konstruované stavebnicovým systémem respektujícím potřeby uživatele.
Většina strojů je vybavena paralelogramovou konstrukcí ramene, která zajišťuje větší průchodnost stroje terénem a snižuje nároky na výkon hydraulického systému. Stejně jako široká škála možností ovládacích prvků je u strojů McConnel samozřejmostí široká nabídka pracovních nástrojů (mulčovací hlavy různých záběrů od 0,85 m do 1,6m, různé rotory Supercut, Multicut nebo Omega rotor i ostatní pracovní nástroje – jako příkopové frézy, nůžky na větve, kotoučové pily a mulčovací hlavy s vertikální osou rotace). Většina příkopových sekaček může být vybavena systémem EDS (easy drive system), který zlepšuje schopnost ramene kopírovat terén a umožňuje pracovní rychlost až 12 km/hod.
Traktor nejen na pole a do lesa
Zajímavostí byl mezi vystavenými traktory Valtra model T 190, který hned po skončení akce zamířil ke svému novému majiteli. Byl osazen univerzálním sněhovým šípovým pluhem a vzhledem k tomu, že traktory Valtra mohou být vybaveny plnohodnotným otočným řízením (již od modelů s výkonem od 95 koní), uplatní se velice dobře i v práci se sněhovou frézou. Finské traktory Valtra jsou vyráběny ve čtyřech základních výrobních řadách, ale vždy podle přesné specifikace a požadavků. K dispozici tak je na 500 možných konfigurací.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *