Telematika – hudba dvacátého prvního století

Světoznámý výrobce zemědělské techniky JCB působí na trhu již od roku 1945. Mezi hlavní priority společnosti vždy patřila snaha umožnit zákazníkovi maximální kontrolu nad provozními výdaji. Díky rozvoji satelitních a bezdrátových technologií přišly nové možnosti a společnost JCB je plně využívá. Od roku 2011 je většina strojů JCB včetně teleskopických manipulátorů vybavena telematikou LiveLink, od roku 2016 nově na pět let zdarma.

Základní funkcí GPS modulu v technice JCB je sledování polohy, díky nezávislému napájení z rezervních baterií je možné i v momentě, kdy stroj není v provozu, tedy 24 hodin denně, sedm dní v týdnů, 365 dnů v roce. Nezávislé napájení navíc zajistí sledovatelnost i ve chvíli, kdy se odpojí hlavní baterie stroje. Díky vlastní baterii je možné techniku sledovat ještě 14 dní po odpojení centrálního napájení. Modul je navíc propojený s řídicí jednotkou hydrauliky, takže v případě jeho vymontování dojde k celkové blokaci stroje, který se v tu chvíli stává nepoužitelným.

LiveLink však není jen GPS. Systém je napojený na palubní počítače techniky JCB a díky tomu má neustálý přístup k veškerým provozním informacím. To je výhodné především z hlediska servisu, protože na svém účtu může nejen vlastník či obsluha, ale především servisní technik JCB sledovat jak stavy provozních kapalin, tak i servisní intervaly a chybová hlášení. Lze tak předcházet většině technických závad na stroji, což šetří nejen čas, který technika prostojí bez užitku v servisu, ale i peníze vynaložené na opravy.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 5

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *