Tisíc postřikovačů za deset let

Akciová společnost MGM Holešov patří mezi přední české výrobce postřikovačů. Přestože s jejich výrobou začala až v roce 1995, prosazují se v silné světové konkurenci i na náročných zahraničních trzích. Více než tisíc uživatelů oceňuje u modrobílých postřikovačů MGM především jednoduchou obsluhu, vysokou kvalitou práce, velké výkony a velmi příznivý poměr mezi cenou a kvalitou. Na vysoké úrovni je také záruční i pozáruční servis.

Produkce postřikovačů se postupně stala v Holešově dominantní a v současné době je spolu s prodejem a opravami vysokozdvižných vozíků nosným programem celé společnosti.

Velký výběr z mnoha modelů
Hlavní výrobní náplní společnosti MGM Holešov jsou nyní návěsné postřikovače s nádržemi o objemu 2000, 2500, 3000, 4000 a 5000 litrů a s rameny v rozpětí 18 až 36 metrů. Na přání zákazníka může vyrobit i stroje s jinými technickými parametry, zejména pokud jde o rozpětí ramen. Největším typem v tak výrazně široké nabídce je postřikovač s objemem nádrže 5000 litrů a rozpětím ramen 36 metrů. Ten je určen především pro zákazníky z východní Evropy a Kazachstánu. Firma produkuje také nesené postřikovače s nádržemi o objemu 600, 800 a 1000 litrů a s šířkou ramen 10, 12 a 15 metrů.
„Největší zájem je o návěsné modely postřikovačů, které jsou pro většinu zemědělců nejoptimálnějším řešením jak z ekonomického, tak i technologického hlediska,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel společnosti Ing. Antonín Klabal. „Poptávka přitom stoupá zejména po modelech s větší kapacitou nádrže a širším rozpětím ramen.“ Postřikovače MGM, které jsou standardně vybaveny počítači Müller Elektronik, mají všechny prvky potřebné k plné funkčnosti stroje. V nabídce společnosti jsou také postřikovače s nainstalovanou speciální převodovkou čerpadla na úrovni oje. „Vyhověli jsme tak přání některých zákazníků, kteří se obávali, jestli čerpadlo uložené pod úrovní oje není příliš nízko a nebrání průchodnosti stroje v terénu,“ vysvětluje Ing. Klabal. „Přitom limitujícím faktorem je spíše průchodnost tažného prostředku než postřikovače.“ S vyšší průchodností v terénu souvisí i nabídka samojízdných postřikovačů, s kterou v MGM také začali. Cílem je nabídnout levnější, ale přitom kvalitní samojízdný postřikovač, který by si mohli koupit i menší zemědělské podniky nebo soukromí zemědělci.

Vysoká kvalita ovlivnila export
O vysoké kvalitě těchto strojů svědčí skutečnost, že v minulosti se jen do Německa ročně prodávalo 100 až 120 návěsných postřikovačů MGM. Jen pro zajímavost, v Německu se jich ročně prodá 800 až 1000.
„Nabízíme vysokou kvalitu za dobrou cenu,“ vyzdvihuje Ing. Klabal. „Dříve jsme exportovali téměř 80 % naší produkce návěsných postřikovačů prostřednictvím jedné německé firmy, která naše stroje dodávala jak na německý trh, tak do třetích zemí. Hlavní část reexportu přitom směřovala do Nizozemska a Rakouska, ale také na Ukrajinu, do Polska, Ruska a Kazachstánu. Závislost na jednom exkluzivním obchodním partnerovi nám sice krátila naše starosti s prodejem, ale na druhou stranu jsme byli příliš omezeni nejen obchodními a finančními podmínkami, ale také ve vlastním zaměření výroby. Nyní máme v zahraničí více obchodních partnerů a díky tomu jsme odolnější vůči výkyvům na trhu. Přestože exportujeme méně strojů, vzhledem k výhodnějším podmínkám jsme na tom finančně lépe. Návěsné postřikovače vyvážíme od loňského roku nově také do Bulharska.
Servis, repase a opravy
Celoroční výroba postřikovačů znamená, že v MGM mají skladem vždy všechny potřebné náhradní díly. A to je v době, kdy o kvalitní a ekonomické aplikaci chemických přípravků nerozhodují dny, ale často hodiny, velká výhoda MGM. Mimo servis zajišťovaný obchodními partnery je v MGM k dispozici v sezóně nepřetržitý servis, který řeší okamžitě všechny požadavky zákazníků.
Kromě výroby nových postřikovačů se v MGM zabývají také opravami nebo přestavbami starších postřikovačů nejen vlastní výroby, ale i jiných značek, hlavně Kertitox, Garant a Hardi. Velmi oblíbené jsou přestavby starších samojízdných postřikovačů tuzemské výroby typu RP 6, kterých je v provozu ještě mnoho. Podvozek bývá většinou ve velmi dobrém stavu a zabudováním nové postřikovací nástavby získá zákazník na řadu let velmi kvalitní postřikovač s výbornou terénní dostupností.

Testování podle zákona
Zákon již několik let ukládá zemědělcům povinnost nechat své postřikovače každé dva roky otestovat v některé schválené testovací stanici. Zatímco u automobilů a traktorů je to naprosto běžná věc, u postřikovačů na to někteří zemědělci příliš nedbají. Přitom kontrola za několik tisícovek ušetří desetitisíce za chybně aplikovaný postřik a s tím související nižší úrodu.
Vyšší dotace z Evropské unie budou znamenat také častější a přísnější kontroly na dodržování všech předpisů. V MGM testují nejen přímo v Holešově, ale po dohodě je možné otestovat postřikovač také u zákazníka. Neprojde-li stroj testováním, zajistí MGM jeho opravu a následně ho znovu otestuje.

Zemědělská technika renomovaných značek
V prodejním sortimentu společnosti MGM Holešov je také další zemědělská technika, většinou od renomovaných zahraničních i domácích producentů. Od podzimu 2003 nabízí MGM přesné secí stroje na cukrovku a kukuřici německé firmy Schmotzer. S přesným mechanickým secím stroje na cukrovku UD 3012 H s dvanácti výsevními jednotkami mají velmi dobré zkušenosti například v Agrodružstvu Morkovice, které na Kroměřížsku obhospodařuje 5500 hektarů zemědělské půdy. K dispozici jsou i kombinované mechanické secí stroje na cukrovku a kukuřici (typ UD 2000) a kombinované pneumatické secí stroje na cukrovku a kukuřici (model P 4000).
V nabídce společnosti MGM jsou také teleskopické nakládače britské firmy JCB. Hitem je poslední model teleskopického manipulátoru Loadall 540 – 70, který má široké uplatnění jak v zemědělství, tak i ve stavebnictví. Mezi uživateli je velice oblíben i malý teleskopický manipulátor 520 – 40 a víceúčelový mininakladač JCB 180 Robot.

Vysokozdvižné vozíky
Nejen pro zemědělce jsou v Holešově připraveny nové vysokozdvižné vozíky značek Nissan, Desta a Balkancar a řada paletizačních vozíků značky Pramac a Crown. K dispozici je také mnoho typů starších vysokozdvižných vozíků po střední a generální opravě, vedle již zmíněných značek jde o vysokozdvižné vozíky Komatsu, Linde a Toyota. Připraveno je i jejich doplňkové zařízení, včetně motorů a dalších agregátů.
Kromě prodeje se MGM zabývá také běžnými opravami vysokozdvižných vozíků, které zajišťuje v případě potřeby i servisními vozidly u zákazníků. Velkou výhodou je možnost zapůjčit si po dobu opravy náhradní vysokozdvižný vozík, takže provoz není u zákazníka ohrožen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *