Tradiční a přece jiné dny Kvernelandu

Polní dny Kvernelandu v Bečvárech se již staly tradicí, tradiční je místo konání, program, který podléhá jen drobným změnám, aktivní předvádění strojů, párky, pivo,tombola a také vystoupení mažoretek. A přesto byl letošní ročník něčím odlišný. Předvádění strojů bylo rozděleno na dva dny. Středa 23. 5. 2001 byla věnována stávajícím zákazníkům firmy Kverneland a čtvrtek 24. 5. 2001 byl určen široké veřejnosti.

Pro letošní rok se firma Kvernelad Czech rozhodla rozdělit své polní představení do dvou dnů. Hlavním důvodem byl obrovský počet návštěvníků. I když se na první pohled zdá tento důvod nelogický, vždyť právě pro lidi se takové akce dělají, má své opodstatnění. Firma Kverneland Czech chce na svých dnech co nejlépe prezentovat sebe a své stroje. Ukázat zemědělské veřejnosti výrobky společnosti Kverneland Group při práci, ale také potřebuje pro svůj vlastní růst, lepší komunikaci z výrobními závody a zlepšování služeb zákazníkům získat informace o přáních a potřebách svých současných i potenciálních zákazníků. Potřebuje navázat jakýsi oboustranný dialog a to lze při obrovských návštěvách na předcházejících Dnech Kvernelandu jen velice těžce. Proto tedy dva Dny Kvernelandu. První den byl, jak už bylo uvedeno v úvodu, věnován zákazníkům, kteří už techniku od firmy Kvernelend Czech vlastní. Sjelo se jich sem do Bečvár asi sedm set. A není divu, vždyť v České republice pracuje více než tisícovka strojů pocházejících z dílen společnosti Kverneland Group. Ve čtvrtek byly předváděné stroje určeny všem zájemcům o zemědělskou techniku. Na techniku v provozu se přijely podívat zemědělci nejen z Čech a Slovenska, ale také z Maďarska, Bulharska, Polska, Ruska a pobaltských států.
Traktory jsou třeba
Na Polních dnech Kvernelandu bylo k vidění 48 strojů pocházejících z výrobních závodů koncernu. Ty by ale nebyly schopny předvést co umí, kdyby jim nebyla dodávána energie z motoru traktoru. Kverneland Group vyrábí pouze závěsnou techniku a tak dává každý rok při předvádění dobrou příležitost firmám, které nabízejí traktory. I letos zde bylo opět vidět široké spektrum značek traktorů. A není divu, vždyť je to dobrá příležitost jak ukázat zemědělcům jaký traktor se nejlépe hodí k „závěsovině“ firmy Kverneland.
Co bylo k vidění?
Ale přejděme k tomu, co bylo k vidění u firmy Kverneland Czech. Tradičně největší zastoupení měla technika na zpracování půdy, kterou sem do České republiky přijel představit vedoucí vývojového centra pluhů pan Stein Kverneland. Další hojně zastoupenou skupinou byly stroje pro sklizeň pícnin. Strojů bylo v Bečvárech opravdu hodně, napsat o všech by znamenalo plně zaplnit stránky týdeníku. Proto se zmíním jen o těch, podle mého názoru, nejzajímavějších. A čím začít? Určitě stroji na zpracování půdy. Zajímavým strojem v oblasti zpracování půdy byl zcela určitě šesti radličný pluh LO 100 agregovaný z traktorem Kirovets K 744. Tento nesený pluh s měnitelnou šířkou záběru je konstrukčně řešen tak, aby mohl pracovat jak za traktorem který jede v brázdě, tak za traktorem jedoucím mimo brázdu. Změna z verze mimo brázdu na verzi pro jízdu v brázdě se děje hydraulicky z místa řidiče. Další zajímavostí v oblasti pluhů byl polonesený, jednostranný, šestiradličný pluh Kverneland BB, který je vybaven dvěma půdními pěchy Packomat. Speciálně zavěšená ramena pěchu přenášejí váhu pluhu na pěch, což zaručuje správný tlak pěchu na půdu. Je tak docíleno přípravy seťového lože při jednom přejezdu. Stejně jako loni předvedli i letos zástupci firmy Kverneland Czech stroj na přípravu půdy RAU Sterntiller o záběru 6 m, který je složen ze smykové desky, kultivátorových radliček a dvojitého hřebového válce, jehož úkolem je urovnat pozemek a především rozdrtit hroudy. Poslední částí stroje jsou crosskil válce. Nutno dodat, že tento stroj v Bečvárech pracoval opravdu kvalitně a potvrdil tak slova zástupců firmy Kverneland.
Při předvádění strojů na setí budila pozornost souprava traktoru Fendt, vpředu neseného zásobníku osiva a secího stroje Kverneland Accord Pneumatic DF 2. Tento systém představuje dobré řešení rozložení hmotnosti na kola traktoru a usnadnujě tak ovládání celé soupravy. Pro přesné setí nabízí firma Kverneland svým zákazníkům stroj s označením Accord Optima. Rámová koncepce stroje dovoluje velké množství různých vzdáleností výsevů a umožňuje snadnou změnu rozteče řádků. Nejzajímavější na tomto stroji je jeho vlastní „secí srdce“. Výsevní kotouč se otáčí společně s vakuovou komorou. Nepotřebuje tak žádná těsnění, nevzniká žádné tření a opotřebení, které by mohlo ovlivnit přesnost výsevu.
Zajímavá novinka
Novinkou představenou na Polním dnu byl stroj na lisování a balení kulatých balíků Taarup BIO. V Bečvárech byl vystaven a předveden prototyp stroje. Zajímavé na Taarup BIO je, že balík je do ochranné fólie zabalen ještě v balící komoře lisu. Tento způsob má firma Taarup patentován. Výhodou tohoto spojení je kompaktnost a hmotnost stroje (váží 3000kg). Tuto skutečnost zemědělec nejvíce ocení při práci na malých a zvláštně tvarovaných pozemcích. Protože je balík zabalen ihned po slisování, je omezen přístup vzduchu a tím je zajištěna výborná kvalita krmiva.
Lis má pevnou balící komoru s lisovacími válci na formování a lisování balíků. Princip balení do ochranné fólie je úplně nový. Dvě balící role jsou připevněny na prstenec, který obepíná celou lisovací komoru. Když je balík hotový, horní část balící komory se zvedne a prstenec s ochranou fólií začne rotovat. Balení do šesti vrstev ochranné fólie trvá pouze 15-20 sekund. Celá lisovací a balící operace je proto hotová ještě rychleji, než při užití konvenčního postupu.
Pozornému českému zemědělci neunikne vůbec nic. Hned po zabalení prvního balíku si mnozí všimli propíchnuté ochranné fólie. K propíchnutí o strniště došlo při pádu zabaleného balíku z lisovací a balící komory. O tomto problému už konstruktéři vědí a podle slov inženýra Hynka Zíky z firmy Kvernelad Czech je právě tento prototyp určen k zjištění a odstranění případných nedostatků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *