Tradiční den s lesní technikou

Společnost MANATECH CZ je významným importérem zastupujícím v České republice zvučná jména značek lesní, komunální i zemědělské techniky. Každoročně pořádá ve svém areálu v Jiřicích den lesní techniky a nejinak tomu bylo letos. Návštěvníci si mohli nejen prohlédnout vystavené stroje, ale mnohé si bylo možné vyzkoušet. Na dni lesní techniky se navíc odehrála i česká premiéra mininakladače Sherpa, který se hodí do všech segmentů prezentované techniky.

V ukázkách byl prezentován nový stroj, železný kůň od společnosti S + R nebo pestrý sortiment finských procesorů Hakki Pilke. Nechyběly ani vyvážecí přívěsy, navijáky, rampovače, štípače nebo lesní traktory Valtra. Už tradičně se také uskutečnila soutěž v hodu sekyrou na přesnost.

Železný kůň

Společnost Schlang und Reichart je na trhu lesní techniky etablovaným výrobcem známým zejména svými navijáky a vyvážecími přívěsy. Výhodou navijáků S + R je fakt, že mají nejmenší ztrátu tažné síly s návinem lana. Spojka není lamelová, ale disková a disková je také brzda. Znamenitá je podle prodejce i životnost stroje, protože naviják S + R hravě přežije dva až tři traktory.
Novinkou sortimentu je ale zajímavý stroj Moritz Fr50, nazývaný železný kůň. Jeho předností je velká prostupnost terénem díky dvěma pásovým jednotkám, možnosti změny rozchodu pásových jednotek od 1, 1 do 1,5 m i velké světlé výšce 40 cm. Přitom je ovšem zachované nízko položené těžiště, takže stroj je stabilní i ve strmém terénu. Železný kůň od S + R byl navržen dokonce tak, že dokáže zastoupit práci helikoptéry. Tedy ne že by uměl létat, ale v tak náročných podmínkách těžby a vytahování dřeva, kde by v Rakousku nebo Švýcarsku byla nasazena helikoptéra, může její práci nahradit představený železný kůň. Kromě již zmíněné prostupnosti je klíčovou výhodou bezdrátové ovládání přes ovládací pult, takže ke stroji nevedou žádné kabely nebo hydraulické hadice, které by se mohly porušit. Původní myšlenkou, která předcházela výrobě tohoto zajímavého stroje, a to vyvinout techniku, která bude vytahovat klády v lese všude tam, kde probíhá rizikové kácení dřeva a traktor se na dané místo nedostane. Stroj proto umí pracovat s navijákem, jenž je vložen do nitra stroje, čímž je zachováno nízké těžiště a výborná stabilita i při náročné práci se dřevem. Další využití je dáno širokou nabídkou aktivního nářadí poháněného skrze kardan a náhonový hřídel. Představený model byl například vybaven lesní frézou. Na rotoru jsou navařeny robustní čepy neboli prasátka, díky kterým dokáže stroj rozštěpkovat zbytky kmenů až do průměru 12 cm. Opticky umí les po těžbě pěkně uklidit a navíc rozštěpkováním materiálu urychluje proces tlení a přitom biomasa zůstává v lese. S lesní frézou se uplatní i ve chvílích, kdy už je provedena výsadba. Mezi novými stromky rostou často náletové dřeviny, ostružiníky, maliníky a tento plevel je potřeba rovněž frézovat. Aby nedošlo k poškození stromků, je velmi ocenitelná změna šířky rozchodu pásů.
Moritz Fr50 je ideální i pro jednotky záchranných sborů při vyprošťovacích pracích.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *