Traktor budoucnosti se představil

K zajímavým traktorům, prezentovaným na veletrhu Agritechnika, patřil koncept nového hybridního traktoru Steyr. Jedná se o výsledek spolupráce koncernu FPT Industrial a značky Steyr, která je součástí nadnárodního koncernu CNH Global. K hlavním cílům vývoje patřila prezentace šíře inovativnosti těchto výrobců a vývoj traktoru v rámci konceptu udržitelného zemědělství.

Italský výrobce FPT Industrial je známý svou širokou paletou vznětových motorů pro samojízdné stroje v zemědělství s patentovaným systémem úpravy spalin. I přes pokrokové řešení u těchto pohonných jednotek, které splňují limity emisní normy Stupeň V pomocí bezúdržbového systému, se konstruktéři společnosti nebáli postavit nové výzvě.

Ta se objevila právě v souvislosti s konceptem hybridního traktoru Steyr, pro který bylo třeba vyvinout úplně nový koncept pohonu se zaměřením na maximální účinnost, výkon, produktivitu a udržitelnost, se současným zohledněním požadavků ze strany zákazníků na traktor, poskytující dostatečný točivý moment v situacích, kdy je to zapotřebí. U nového konceptu Steyr představuje jeho pohon vysoce komplexní systém, v němž má FPT Industrial nezastupitelnou roli.

Namísto šestiválcového motoru, který by traktor srovnatelné velikosti běžně využíval, má nový koncept motor se čtyřmi válci, zdvihovým objemem 4,5 l a kompaktními rozměry. Motor může pracovat při optimálních otáčkách, pohánět generátor a dobíjet baterie. Další zásadní odlišnost vůči konvenčnímu traktoru spočívá v tom, že spalovací motor není nijak přímo spojen s koly podvozku. Za trakci jsou zodpovědné čtyři nezávislé elektromotory instalované přímo v nábojích kol. Mezi těmito elektromotory a spalovacím motorem se nachází generátor proudu.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *