Traktor roku 2019 – speciál s plynulou převodovkou

Model Same Frutteto CVT 115 S je dalším kandidátem na titul Traktor roku 2019 pro speciální využití. Model je osazen čtyřválcovým motorem FARMotion KD483, ale v nabídce je i další motorizace s tříválcovou pohonnou jednotkou FARMotion. Hlavní novinkou je však převod výkonu, o který se stará nová plynulá převodovka.

Pohonná jednotka se čtyřmi válci a zdvihovým objemem 3,9 l dodává stroji maximální výkon 113 koní. Maximální točivý moment je 435 Nm a je ho dosaženo v otáčkách 1600 ot/min. Nádrž na naftu pojme 80 litrů, a jelikož motor ke splnění emisní normu IIIB nepotřebuje systém SCR,  nemusí být přítomna ani nádrž na močovinu. Same Frutteto CVT 115 S je nabízen ale i v další motorizaci, a to s tříválcovou pohonnou jednotkou FARMotion se zdvihovým objemem 2,9 l. Traktory se čtyřválci pod kapotou mají delší rozvor a větší tažnou sílu, takže se lépe uplatní v tahových operacích, tříválce zase nabízejí kompaktní rozměry a hbitost.

Jednou z hlavních technických novinek kandidáta Frutteto je plynulá převodovka, která kombinuje efektivitu mechanických systémů s jemností a komfortem ovládání hydrostatických systémů. S bezstupňovou převodovkou CVT T3500 není potřeba řazení v celém jízdním rozsahu 0 – 40 km/h a reverzace je řešena hydraulicky. Maximální rychlosti 40 km/h navíc traktor dosahuje v nízkých otáčkách motoru 1650 ot/min. K dispozici jsou dvě paměti pro uložení pojezdové rychlosti nebo možnost nastavení jízdní strategie. Traktor dále nabízí automatické zapínání pohonu všech čtyř kol, nezávisle odpruženou přední nápravu či hydraulickou parkovací brzdu.
Srdcem loadsensingového hydraulického systému je čerpadlo s průtokem 100 l/min, které zásobuje přední i zadní tříbodový závěs a vnější hydraulické okruhy. Pro zajištění pojezdových funkcí má traktor druhé čerpadlo s průtokem 42 l/min. Ve standardní výbavě jsou k dispozici tři vnější hydraulické okruhy, ale na přání jejich počet může být navýšen až na pět. Jejich ovládání je řešeno elektricky. Zadní tříbodový závěs se může pochlubit kapacitou 2600 kg a na přední závěsu má model nosnost 1500 kg. Zadní tříbodový hřídel se ve standardu točí rychlostmi 540/540E a 1000 a přední vývodový hřídel 1000 ot/min.

Same Frutteto CVT S přináší komfortní kabinu s rozložením ovládacích prvků jako ve strojích vyšších tříd. Ačkoliv vnější rozměry jsou kompaktní, interiér malým dojmem nepůsobí. Výhodou je plochá podlaha bez středového tunelu převodovky, plně nastavitelný sloupek řízení, velmi dobrý výhled díky zkosené kapotě a úzkým sloupkům kabiny, ergonomické rozmístění ovládacích prvků inspirované většími traktory a komfortní svezení podtrhuje i nový systém zavěšení kabiny. Kabina disponuje filtrací a přetlakovým systémem a splňuje bezpečnostní kategorii IV.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *