Traktor roku 2014 byl zvolen

Soutěž Traktor roku probíhá každoročně a dějištěm vyhlášení výsledků se letos stala mezinárodní výstava Agritechnica v Hannoveru. Cena je udělována dvacetitříčlennou porotou sestávající z novinářů z dvaceti tří zemí Evropy. Za Českou republiku je členem poroty redakce časopisu Mechanizace zemědělství. Soutěží se v kategorii Traktor roku, Traktor roku pro speciální využití a Traktor roku - nejlepší design. Letos bylo nominováno celkem 21 traktorů.

Během celého roku se novináři seznamovali s traktory a to jak po stránce teoretické, tak po stránce praktické. Prvním krokem bylo vybrání finalistů, ze kterých pak vzešli vítězové. Po pečlivém zvažování byly v kategorii Traktor roku do finále vybrány traktory Kubota M 110 GX, Lamborghini Nitro 130, New Holland T8.420 Autocommand, John Deere 6090 RC, Claas Axion 850, Massey Ferguson 6616, Fendt Vario 516. Do finále soutěže Traktor roku pro speciální použití byly nominovány Aebi Viatrac, Antonio Carraro TTR 4400, Goldoni Quasar 90+ a Lamborghini RS 110.

Vítězové všech tří kategorií

Po zhodnocení všech finalistů byl Traktorem roku 2014 zvolen Claas Axion 850, a to především kvůli své všestrannosti a mnoha technickým novinkám. Porotu zaujal díky dlouhému rozvoru a  rovnoměrnému rozložení hmotnosti na přední i zadní nápravu. Velká novinka je také ukrytá pod kapotou. Je to motor FPT se zdvihovým objemem 6,7 l, ale hlavně s možností splnit finální emisní normu Tier 4 Final, a to díky kombinaci oxidačního katalyzátoru a systému SCR. Traktor je vybaven převodovkou Powershift Hexashift s 24 stupni, ale bude k dispozici i s bezstupňovou převodovkou.

Nejlepším traktorem pro speciální využití pro rok 2014 se stal model Aebi Viatrac VT 450. Jeho největším triumfem byla bezstupňová převodovka vlastní výroby společnosti Aebi. Tento stroj může být osazen množstvím nástaveb. Ale ať už pracuje s klasickou korbou nebo s rozmetadlem, na strmých stráních je nepřekonatelný. Osazen je motorem Vm o výkonu 98 koní, nezávislým odpružením a již zmíněnou bezstupňovou převodovkou.

Ocenění Traktor roku za nejlepší design získal traktor Lamborghini Nitro 130 VRT. Jeho elegantní a moderní vzhled je dílem italské společnosti Giugiaro. Kombinace tohoto vzhledu a vysoké praktičnosti zajistila modelu prestižní ocenění.*

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *