Traktory pro sady a vinice

V některých oblastech České republiky nalezneme různě rozsáhlé plochy vinic, sadů, chmelnic a dalších trvalých kultur. K jejich obhospodařování se využívají různé speciální typy strojů a nářadí. Traktory určené pro práce v sadech a vinicích a v různých sponech tvoří samostatné vývojové a výrobní řady. Od ostatních modelů se liší jak rozchodem, tak celkovou šířkou.

Hovoříme o úzkorozchodných traktorech. Vyrábějí se v různých výkonových řadách, liší se provedením podvozku či řešením pracoviště řidiče. Mezi specifické znaky patří možnost agregace speciálních strojů a nářadí nejen v předním a zadním tříbodovém závěsu, ale také prostřednictvím boční upínací konzole. Požadavkům budoucích uživatelů odpovídá počet hydraulických okruhů a jejich rozmístění. Úzkorozchodné traktory můžeme také opatřit čelními nakladači různých výrobců.

Široká nabídka traktorů
Úzkorozchodné traktory s kolovým i pásovým podvozkem svým výkonem zpravidla pokrývají rozsah 51 až 81 kW (70 až 110 k). Kromě pásů vyrobených z pryžových materiálů se dané typy traktorů nabízí v kombinaci s klasickými ocelovými článkovými pásy. Někteří výrobci nabízí pro práci v trvalých kulturách také modely kolových traktorů s nižším výkonem od 14,7 kW (20 k). Dané modely mohou mít různé podvozky, mohou být vybaveny speciálním otočným řízením nebo kombinací kol a pásových jednotek. Z hlediska celkové koncepce existují také modely se zalamovacím řízením nebo řízením všech kol.

Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v červnovém Farmáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *