Unikátní systém mechanického omezení výdrolu plevelů

V moderním zemědělství sílí trendy po využívání nechemických způsobů likvidace plevelných rostlin a zároveň i problémy s rezistentními druhy plevelů. Německá firma Zürn představila unikátní koncept mechanického omezení výdrolu plevelů – sběrač Top Cut Collect.

Sběrač je zařízení, tažené za traktorem přímo v porostu. Jednotlivé funkce sběrače jsou poháněny hydraulickým systémem traktoru. Řidič v kabině může ovlivňovat také otáčky přihaněče, a hydraulicky ovládaným podvozkem si může nastavovat výšku nožové lišty.

Plevelné trávy či další nežádoucí doprovodné rostliny, které vyrůstají nad výšku běžného porostu, jsou odříznuty horizontálním nožem precizně nad rostlinami porostu. Přihaněč je dopraví na pásový dopravník, jenž odřezaný materiál dopravuje do centrálního zásobníku. Tak nemůže dojít k vydrolení semen na pole a výskyt zvláště rezistentních druhů plevelů v porostech je účinně minimalizován.  Sběrač Top Cut Collect získal v soutěži Sima Innvoation Awards 2021 speciální ocenění v oblasti agroekologických systémů.

Firma Zürn nabízí řadu originálních řešení v oblasti sklizňové techniky. Vzpomeňme elektricky poháněné děliče u řepky, či speciální mlýnek pro rozdrcení plevelných semen, integrovaný v zadní části sklízecí mlátičky. U svého nového sběrače Top Cut Collect se inspirovala prototypy strojů, vyvinutý zemědělci, hospodařícími v ekologickém režimu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *