Univerzální pomocník k neutahání

Traktory Zetor jsou u zákazníků na celém světě vnímány jako záruka kvality za rozumnou cenu. Tři modelové řady Major, Proxima a Forterra poskytují optimální řešení pro individuální potřeby drobných farmářů i velkých zemědělských družstev. V posledních letech se obliba českých strojů celosvětově zvyšuje a traktory Zetor jsou oceňovány pro svou všestrannost, spolehlivost a vysokou životnost.

Modely Major, Proxima a Forterra splňují potřeby malých farem i velkých zemědělských nebo lesnických podniků. Nejmenší model Major je zástupce výkonnostní třídy do 80 koní a navazuje na model, který byl v historii značky jedním z nejúspěšnějších. Spolehlivý, výkonný a na údržbu nenáročný model si získal pověst nezničitelného traktoru a velkého dříče. Tyto vlastnosti a výborný poměr cena/výkon ocení hlavně majitelé rodinných nebo menších farem.

Oproti němu stojí modelová řada Forterra, která nabízí sílu motoru až 150 koní a svými výkonnostními vlastnostmi překonává i konkurenční traktory. Tomu je přizpůsobena i konstrukce traktorů Forterra – jedná se o robustní a těžké traktory. Díky velmi dobrým parametrům točivého momentu jsou ceněny coby silní pracovníci za rozumnou cenu při bezkonkurenčních provozních nákladech a nízké spotřebě paliva.

Zetor Proxima pod drobnohledem

Traktory řady Proxima, do které patří modely Proxima, Proxima Plus a Proxima Power, se začaly vyrábět v roce 2004 a v současnosti jsou mezi zákazníky oblíbené díky své univerzálnosti, spolehlivosti a robustnosti. Splňují náročné požadavky zákazníků v zemědělství, lesnictví a komunálních službách. Traktory Proxima patří do skupiny univerzálních zemědělských traktorů, určených především k agregaci se zemědělskými stroji, průmyslovými adaptéry a pro zemědělskou přepravu.

Motory ukryté pod kapotou jsou vyvinuté ve společnosti ZETOR TRACTORS a. s. a vyznačují se především nízkou spotřebou, dobrými výkonnostními charakteristikami, zároveň jsou ekologické a splňují stanovené emisní stupně. Ekonomická stránka provozu je neodmyslitelně spojena se spotřebou, v tomto ohledu je Zetor Proxima špičkou. Zetor Proxima Plus 100 prošla náročným testem magazínu Top agrar, ve kterém dosáhla na druhé nejlepší místo ze čtrnácti  testovaných traktorů v porovnání nejnižší měrné spotřeby paliva.

Základní model Proxima nabízí dvě rychlosti vývodového hřídele – 540 a 1000 otáček za minutu nebo na přání 540/540E. Modely Proxima Plus a Power jsou vybaveny mokrou lamelovou spojkou vývodového hřídele s dlouhou životností a nabízí dvě rychlosti vývodového hřídele – 540 a 1000 otáček za minutu nebo 540/540E.

Modely Proxima jsou vybaveny mechanickou hydraulikou s dvěma pomocnými válci. Modely Proxima Plus a Proxima Power je možné na přání vybavit elektrohydraulikou Bosch s funkcí Hitchtronic.

ZETOR jako první představil danou funkci, která získala řadu ocenění. Jedná se o unikátní systém automatické regulace zadního tříbodového závěsu. Při použití tohoto systému není nutno nastavovat druhy regulace a jejich mísení, nastavuje se pouze pracovní hloubka nářadí. Jakmile nářadí připojené v zadním tříbodovém závěsu dosáhne nastavené hloubky, regulační systém změří odpor půdy a tato hodnota je použita jako výchozí pro automatickou regulaci zadního tříbodového závěsu. Díky systému Hitchtronic tak dosahuje traktor nižší spotřeby paliva.

Největší pozitiva Proximy

Mezi největší pozitiva Proximy patří podle recenzentů z časopisu Top agrar jednoduchá konstrukce a prostorná kabina. Dalším ulehčením života řidiče je páka vnějšího ovládání zvedacího zařízení umístěná na pravém blatníku, která výrazně usnadňuje agregaci strojů.

Motory Zetor s šestnáctiventilovou technikou, které jsou využívány v modelových řadách Proxima, získaly také jedno z nejlepších hodnocení v náročném testu Německé zemědělské asociace (DLG). Díky nim patří traktory Proxima k nejúspornějším na trhu.

Traktory Proxima dosahují vysokých výkonů a uplatní se v každé situaci. Právě kombinace nízké ceny a provozních nákladů, jednoduchosti a spolehlivosti je důvodem, proč je řada Proxima tak oblíbená u zákazníků.

Technické parametry traktorů řady Proxima

Parametr

Proxima

Proxima Plus

Proxima Power

Maximální výkon (koně)

65–96

88–106

88–117

Převodovka

mechanická

mechanická s dvoustupňovým násobičem reverzační

mechanická s třístupňovým automatickým násobičem, elektrohydraulický reverzační

Převýšení točivého momentu (%, ECE R24)

46

40

46

Otáčky zadního vývodového hřídele

540/1000, 540/540E

540/1000, 540/540E

540/1000, 540/540E

Otáčky předního vývodového hřídele

1 000

1 000

1 000

Počet převodových stupňů

10/2, 12/12 nebo s plazivými rychlostmi 20/4

16/16

24/24

Reverzace pod zatížením

do 10 km/h

Maximální výkon předního vývodového hřídele (kW)

45

60

60

Hydraulika – ovládání

mechanické

mechanické/elektronické (HitchTronic)

mechanické/elektronické (HitchTronic)

Vnější vývody

6 + 1

8 + 1

8 + 1

Objem nádrže (l)

124

150

180

Délka (mm)

4 710

4 827

4 941

Rozvor (mm)

2 308

2 328

2 442

oznámka: konkrétní technická specifikace závisí na vybraném typu traktoru, bližší informace naleznete na webových stránkách firmy Zetor  nebo u autorizovaného prodejce

 

ZETOR TRACTORS a. s.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *