Určen pro rychlou a kvalitní aplikaci

Samojízdné postřikovače Horsch Leeb jsou vyráběny ve dvou provedeních. Horsch Leeb PT 280 je starším modelem, konstruovaným s kabinou předsazenou před přední nápravou. Nový model je proveden tak, že jeho kabina je umístěna za přední nápravou a klasická kapota zakrývá motorový prostor. Nová modelová řada odlišné koncepce zahrnuje nyní modely PT 330 a 350 a s model PT 330 jezdí nově i na pozemcích zemědělského podniku Rostěnice a. s.

Rostěnická akciová společnost patří mezi největší zemědělské podniky v ČR. Obhospodařuje 8300 hektarů a výměry hlavních plodin nejsou udávány ve stovkách, ale tisícovkách hektarů. Například jarní ječmen, který je jednou z nosných plodin, je pěstován na výměře 2,7 až 3 tisíce hektarů, výměra ozimé pšenice se pohybuje kolo 2 tis. ha, zrnové kukuřice je pěstováno 1,2 tis. ha a řepky 1,4 tisíce hektarů. Ostatní plodiny jsou již jen na stovkách hektarů a jde o silážní kukuřici (400 ha) a luskoviny (350 ha). V Rostěnicích provozují i živočišnou výrobu a sice výkrm brojlerů s kapacitou okolo 2000 t/rok a výkrm vepřového s produkcí asi 1000 t/rok.

Vysoká výměra pozemků předpokládá výkonnou techniku, a to i tu určenou pro ochranu a výživu rostlin. Původně v Rostěnicích používali šestici tažených postřikovačů se záběrem ramen 18 m (tehdy asi na výměru 5000 ha), ty byly později nahrazeny trojicí samochodů s rameny o záběru 36 m. V současné době zajištuje aplikaci chemických látek čtveřice samojízdných strojů, mezi nimiž je novinkou Leeb PT 330.

Důvodů pro jeho nákup bylo několik, ale mezi hlavní lze počítat dostatečnou kapacitu nádrže, vyšší světlou výšku, stavitelný rozchod kol, komfortní systém odpružení a konstrukci postřikovacích ramen s tryskami o rozteči 25 cm a automatickým přepínáním, které dovoluje širokou změnu pojezdové rychlosti při udržení aplikované dávky a velikosti kapénkového spektra. Díky ultrazvukovým senzorům je možné i automatické udržování konstantní výšky nad porostem a to od 25 cm.*

Celý článek najdete v časopise Mechanizace zemědělství 8/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *