V budoucnu plánují aplikaci podle aplikačních map

Zemědělské družstvo vlastníků Sirákov hospodaří v Kraji Vysočina na přibližně 576 hektarech. Družstvo se zabývá klasickou zemědělskou prvovýrobou a má jak rostlinnou, tak živočišnou výrobu. Za posledních několik let došlo v podniku k modernizaci technického parku a obměna neminula ani aplikační techniku.

V Sirákově stroje Kuhn dobře znají

V ZDV Sirákov dochází k zajímavému momentu. Pomalu, ale jistě přichází generační výměna ve vedení společnosti a současně s ní dochází i k obměně techniky a již zmiňované přípravě na hospodaření v systému precizního zemědělství. Vozový park je tvořen „jeleny“ a rovněž závěsná technika není žádná „zoologická zahrada“. Vzhledem k produkci mléka je jednou z klíčových linek linka na sklizeň pícnin. ZDV Sirákov má jednu ze dvou svých linek poskládanou ze strojů značky Kuhn. Stroje Kuhn proto dobře zná a je s nimi spokojeno, a když bylo třeba vyměnit rozmetadlo, stroj Axis 40.2 H-EMC od značky Kuhn byl mezi favority. Nakonec v rozhodování vyhrál. ZDV Sirákov vsadil na jeho přesnost. V budoucnu chtějí využít jeho schopnosti variabilní aplikace podle aplikačních map.

Precizní rozmetání podle GPS

Model Axis 40.2 H-EMC je ISOBUS kompatibilní, takže je možné ovládat ho přímo z teminálu traktoru. K dispozici jsou případně i vlastní terminály Kuhn CCI 800 a 1200 nebo pro rozmetadla bez ISOBUS kompatibility terminál Quantron (ale pouze pro mechanicky poháněné verze). Na dotykové obrazovce lze nastavit všechny funkce rozmetadla. Příkladem může být aplikační dávka a její rozmetání v rozmezí od 20 do 500 kg/min nebo zapnutí hraničního a okrajového rozmetání.

Ještě o krok dál jde systém Varispread, který ovládá jednotlivé sekce a aplikační dávku podle GPS navigace a aplikační mapy. Výhodou sofistikovaného systému jsou velmi rychlé servomotory, které mění bod výpadu přesně podle toho, na jaký záběr je potřeba hnojivo rozmetat a současně může být automaticky měněna i aplikační dávka dle aplikační mapy. Jednotlivé sekce lze postupně zapínat a vypínat od středu do stran i naopak.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *