V Dolním Újezdu věří české značce

Zemědělské družstvo Dolní Újezd na Svitavsku začalo spolupracovat s firmou Farmet a. s. téměř před čtvrt stoletím. První stroj si pořídilo v roce 1996, poslední zcela nedávno. Mezi nimi však výrobce dodal do družstva dalších dvanáct modrožlutých strojů.

Zemědělské družstvo Dolní Újezd společně s dvěma stoprocentně vlastněnými dceřinými společnostmi, Zemědělským družstvem chovatelů a pěstitelů Litomyšl (ZDCHP) a ZEPO, akciová společnost Leština (a. s.) hospodaří na výměře přibližně 10 000 ha zemědělské půdy, z nichž je 8500 ha orné půdy a 1500 ha trvalých travních porostů.

Zpracování půdy

Pozemky družstva se nacházejí v obilnářské až bramborářské oblasti, v nadmořské výšce 350 až 640 metrů. Půdy kolem Dolního Újezda jsou hlinité až těžší jílovité, okolo Vidlaté Seče jsou jak lehčí hlinité, tak velmi kamenité. Podobná situace je i kolem ostatních středisek.

Podnik velikosti družstva v Dolním Újezdu musí být vybaven technikou na zpracování půdy v takovém rozsahu, aby se vždy mohl přizpůsobit klimatickým a půdním podmínkám na straně jedné a konkrétní plodině na straně druhé. Významné místo v parku techniky mají stroje od českého výrobce Farmet a. s. z České Skalice.

Flotila předseťových kombinátorů

Spolupráce obou firem začala v roce 1996. Prvním dodaným strojem byl dnes již legendární předseťový kombinátor Kompaktomat, jehož rám je osazen přední smykovou lištou, předním válcem, dvouřadou radličkovou pracovní sekcí, střední smykovou lištou, zadním volitelným válcem a nakonec zadní smykovou lištou. Po Kompaktomatu následovalo dalších třináct strojů z České Skalice, zatím poslední na jaře loňského roku.

Více se dočtete v prvním letošním čísle Farmáře.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *