V Kamenici se bojovalo o Ameriku

První sobotu v říjnu si dali nejlepší oráči dostaveníčko v Kamenici nad Lipou. Konalo se zde jubilejní 45. mistrovství České republiky v orbě jednostranným a oboustranným dvojradličným pluhem, jehož součástí bylo i 16. mistrovství v orbě koňmi, 7. mistrovství v orbě historickou technikou a 5. ročník soutěže v orbě víceradličnými pluhy. V orbě klasickými jednostrannými i otočnými dvojradličnými pluhy se soutěžilo podle pravidel WPO (Světová společnost pro orbu). Za oráče složil slib Pavel Kocourek, za sbor rozhodčích pak hlavní rozhodčí Rudolf Linhart, který vyhlásil hloubku orby pro jednotlivé kategorie.

Letošní mistrovství v orbě se konalo pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který společně s předsedou Senátu České republiky Milanem Štěchem, vyoral koňmi první brázdu. Zúčastnil se ho rekordní počet padesáti oráčů.

Královskou disciplínou je soutěž jednostranných dvojradličných pluhů, které se letos nezúčastnil historicky nejúspěšnější oráč a mnohonásobný mistr republiky Václav Milík. Bez tohoto jednoznačného favorita se uvedená soutěž stala konečně napínavou. O to více, že vítěz, stejně jako nejlepší oráč v kategorii otočných dvojradličných pluhů, bude Českou republiku reprezentovat koncem srpna v roce 2019 na světovém šampionátu v USA. V Kamenici nad Lipou se tedy bojovalo o Ameriku.

Kufry si už dnes může balit Josef Hloucal, který tuto kategorii vyhrál. Do Ameriky poletí i František Žaloudek, jenž zvítězil v soutěži s otočným oboustranný dvojradličný pluhem. Na své farmě ale zůstane Luboš Hošek, který vypálil rybník všem oráčům v soutěži se čtyř- a víceradličnými pluhy.

Příští české mistrovství v orbě se bude konat v Žabčicích na pozemcích Školního zemědělského podniku Mendelovy univerzity, která v roce 2019 oslaví 100. výročí od svého založení.*

Reportáž z jubilejního 45. ročníku mistrovsví republiky v orbě přineseme v Zemědělci č. 44.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *