Vepředu díky novým technologiím

Vést rodinný zemědělský podnik je činností, která přináší notnou dávku hrdosti na svou činnost. Včetně možnosti samostatného rozhodování o směřování hospodaření, výběru techniky atd. Takovým plně samostatným a zároveň úspěšným soukromým zemědělcem je i Rudolf Král, který spolu se svým synem v obci Velké Svatoňovice hospodaří na výměře 150 hektarů zemědělské půdy. Sto hektarů činí orná půda a padesát hektarů trvalé travní porosty.

Na farmě se také chová celkem 150 kusů skotu holštýnského plemene, z toho 90 kusů dojnic. Proto, aby byla dojivost udržována na požadované úrovni, je zapotřebí kvalitní krmivo. Kromě dvou sečí luk se krmivo získává ještě sklizní pícnin, pěstovaných na orné půdě. Ke kvalitě sklizně značnou měrou přispívají pícninářské stroje rakouské firmy Pöttinger. Tato značka má na farmě dlouhou tradici – první stroj, shrnovač Eurotop 421 N, byl zakoupený již v únoru roku 2004.

Kromě shrnování píce převzaly stroje se zeleným čtyřlístkem postupně i sečení. Prvním žacím strojem byl Novadisc 400 se záběrem celých čtyři metry, ale bez zařízení pro úpravu píce, o rok později doplněný o čelně nesený žací stroj NovaCat 356 v závěsu alpha motion.

Rudolf Král se také intenzivně zajímal o technologii sklizně senáží pomocí senážního vozu a v listopadu 2010 se pro ni rozhodl – pořídil si senážní návěs Pöttinger Europrofi 5000 D. Vůz při středním stlačení pojme padesát krychlových metrů hmoty, kterou pak dokáže rovnoměrně odkládat do senážního žlabu, anebo na příjmový stůl vakovacího lisu díky výbavě dvojicí rozdružovacích válců. Kromě toho zaujal návěs svého majitele i rychlostí plnění, takže přesně po půl roce následoval další krok, výkonnější shrnovač píce Pöttinger Eurotop 651.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *