Vhodná varianta pro mnohostranné využití

Zvláště práce s aktivními stroji na přípravu půdy, jako jsou půdní frézy, může být za nepříznivých podmínek energeticky velmi náročná a za takové situace se nejlépe uplatní traktory s plynulou převodovkou. Dokážou totiž poskytovat plný výkon motoru přes vývodový hřídel i při velmi pomalých rychlostech. Tím lze i v obtížných úsecích zachovat požadovanou kvalitu práce.

Plynulá převodovka také zabraňuje udušení motoru při náhlém zvýšení odporu. Moderní plynulé převodovky již mají vysokou míru účinnosti, když je za všech okolností přenášena mechanickou cestou minimálně polovina výkonu motoru.

V automatickém režimu pracuje motor při nejnižších možných otáčkách, a zároveň je samočinně zvolen nejvyšší možný převodový poměr. Plynulé převodovky dovolují také ovládání v manuálním režimu, které najde uplatnění například při tahově náročné práci nebo při nasazení s aktivním nářadím, poháněným pomocí vývodového hřídele.

Plynulá převodovka bude vhodnou volbou také v případě, že traktor bude využíván velmi mnohostranně – od pomalých kultivačních prací přes těžké zpracování půdy nebo práce s vývodovým hřídelem až po rychlý transport. Na traktory střední výkonové třídy jsou některými uživateli kladeny opravdu specifické nároky, kterým vychází výrobci vstříc vývojem nové generace plynulých převodovek. Platí to například o sklizni brambor či zeleniny, vykonávané při velmi pomalých rychlostech.*

Více informací v Zemědělském týdeníku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *