Více než čtyřicet let na trhu

Teleskopické manipulátory JCB jsou na trhu více než čtyřicet let. Za tu dobu dobyly srdce mnohých farmářů napříč celou Evropou. Také v České republice zaujímají v prodejích přední příčku. Letos v lednu byla představena již třetí série teleskopických manipulátorů JCB určených do zemědělství.

První teleskopický manipulátor JCB se zrodil v roce 1977. Od toho roku bylo vyrobeno a do světa se rozjelo přes 240 000 teleskopických manipulátorů JCB Loadall. V roce 1981 spatřil světlo světa první model JCB 525-4 Loadall, který byl ušitý přímo na míry farmářům a podnikům konajícím služby pro zemědělství a byl to vůbec první manipulátor v zemědělském segmentu, který měl pohon všech čtyř kol a byl přizpůsoben specifickým nárokům pro práci v zemědělství.
Velmi úspěšný model se objevil na scéně v roce 1988. Oproti předchůdci měl všechna kola stejně velká, měl nízko položené rameno a prostornou kabinu. Revoluční řešení uložení motoru na straně dostaly do vínku manipulátory od roku výroby 1996. Změna konstrukce přinesla nízko položené těžiště a větší stabilitu. Zvýšila se tuhost konstrukce, která s sebou přinesla možnost navýšení kapacity a tím produktivity stroje.
Jak šel čas, farmy se rozrůstaly a potřebovaly produktivnější stroje. Kromě zvýšení produktivity přišel i další požadavek: zapojit manipulátor do dopravy. Na nové požadavky zareagoval výrobce JCB modelovou řadou Super Ag 530-70 a 540-70.
Milníkem byl i rok 2005, kdy brány podniku poprvé opustily modely JCB 531-70 a 541-770 Loadall. U nové modelové řady vzrostla produktivita i obratnost. Vybaveny byly šestistupňovou převodovkou řazenou pod zatížením s možností automatického řazení mezi stupni čtyři až šest.
V roce 2014 byly představeny další inovace mezi kterými bylo poprvé užití regenerativní hydrauliky, průtok hydraulickým systém 140 l/min a rychlejší pracovní cykly při nižších otáčkách motoru.
V roce 2016 přišla s revolučním řešením převodovky, která dostala označení Dualtech a skládá z hydrostatické převodovky a mechanické převodovky řazené pod zatížením.*
Více v časopise Mechanizace zemědělství

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *