Vinaři potřebují jít do hloubky

Rodinná firma Mělnické vinařství KRAUS nabízí vysoce kvalitní sortiment vína. Sídlí, jak název napovídá, v Mělníce, městě ležícím nad soutokem Labe s Vltavou, vyhlášeném produkcí kvalitních vín již dlouhá staletí. Výroba vína však není jedinou činností, kterou rodinný podnik provozuje. Druhým zaměřením je výroba a prodej sazenic révy vinné a s tím související služby – vyorávání starých kmínků, příprava půdy, dodávka a výsadba, sazenic.

Pěstování a šlechtění révy vinné se v rodině Krausových dědí z otce na syna. Základ dnešní podoby vinařství položil Vilém Kraus nejstarší. Prof. Ing. Vilém Kraus, CSc., patří dodnes mezi světově uznávané odborníky v oblasti vinařství a šlechtění nových odrůd révy vinné. Krausovi pěstují révu vinnou přibližně na 24 ha a dalších 12 ha využívají jako révovou školku.

Pluh pro náročné nasazení

Pluh patří k nepostradatelnému nářadí. „Dříve jsme používali pluh jednoho významného výrobce, který jsme nastavovali vždy na největší hloubku, ta však činila pouze 35 cm, a to již bylo na samé hranici jeho možností. Byl to sice pluh kvalitní, ale primárně určený pro jiné činnosti. Orbu pod vinice jsme proto řešili upraveným starým roudnickým pluhem – jednostranným trojákem,“ vzpomíná vinař Vilém Kraus nejmladší a pokračuje: „Když jsme se rozhodli provádět orbu i jako službu pro ostatní vinaře, bylo jasné, že potřebujeme pluh schopný pracovat do hloubky 50 až 55 cm.*

Celý článek vychází v červnovém Farmáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *