Výbava traktoru pro všestranné využití

Plynulé převodovky jsou také rovněž dobrou volbou i pro traktor, pracující s postřikovačem. Pro dosažení optimální kvality aplikace je dobré, aby traktor udržoval stejnoměrnou pojezdovou rychlost. Řidič si zvolí požadovanou rychlost, kterou pak traktor udržuje automatickou regulací otáček motoru a převodového poměru.

U postřikovačů se využívá stále více elektronika pro zvýšení přesnosti aplikace, často také ve spojení se signálem GPS. Také proto by měl být traktor pro postřikovač dobře vybaven: minimálně alespoň zástrčkou s napojením na CAN-Bus, z níž počítač postřikovače bude zjišťovat informace o pojezdové rychlosti, či terminálem, dovolujícím ovládání pomocí ISO-Bus.

Spojka zadního vývodového hřídele je často řešena jako mokrá lamelová. Díky modulovanému rozběhu má dlouhou životnost. Někteří výrobci nabízí unikátní systém nastavení tří rychlostí sepnutí, u jiných si elektronika při prvním sepnutí vývodového hřídele agregovaný stroj nejprve „osahá“, zjištěný průběh zapnutí pohonu si zapamatuje a podle něj pak řídí modulovaný rozběh při dalším sepnutí. Modulovaný rozběh zvyšuje komfort ovládání a prodlužuje životnost spojky i agregovaného nářadí.

Jmenovité otáčky vývodového hřídele jsou také dosahovány při různých otáčkách motoru, což má vliv nejen na produktivitu práce, ale především na spotřebu paliva.

U kompaktních traktorů má velký význam možnost ekonomických otáček 540 E. Dovoluje pracovat se zařízením s nízkou energetickou náročností, jako jsou obraceče či shrnovače při nízké spotřebě paliva, protože motor může být provozován jen v otáčkách 1550-1600 za minutu. Naproti tomu u otáček 1000 je dobré, pokud jsou dosaženy v oblasti maximálního výkonu motoru.*

Více informací v Zemědělském týdeníku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *