Výhody hybridního pohonu u traktorů

Výrobce Steyr představil na veletrhu Agritechnica úplně nový a originální koncept hybridního traktoru. Traktor má vznětový motor i generátor elektrického proudu a elektromotory v kolech. Taková konstrukce vyžaduje začít s vývojem nového traktoru od samého začátku – a nejen upravit traktor stávající.

I nosný rám, v němž jsou uloženy jednotlivé komponenty, musí být znovu vyvinutý. Na druhou stranu se tak získá řada benefitů, jinak dostupných jen s obtížemi. Patří k nim vyšší účinnost využití energie a rovnoměrnější rozložení hmotnosti díky tomu, že elektromotory jsou uloženy v nápravách. Dalším benefitem jsou všechna řiditelná a odpružená kola. Snížení objemu spalovacího motoru zároveň znamená další výhody v podobě poklesu spotřeby paliva i produkce oxidu uhličitého.

Při čistě elektrickém provozu má traktor nízkou úroveň hluku a nulové emise. Zároveň tato technologie dovoluje instalaci samostatných elektromotorů spolu se systémem individuálního odpružení a řízení, což ve výsledku znamená čtveřici na sobě zcela nezávislých kol s elektronickou kontrolou, která dokážou zvýšit bezpečnost, trakci a ovládání traktoru. Elektromotory v nábojích kol posouvají těžiště stroje dolů, zlepšují jeho stabilitu i manévrovatelnost, stejně jako i řízení díky možnosti individuálního řízení toku točivého momentu na jednotlivá kola a řízení všech kol.

Nezávislé elektromotory u kol dovolují realizovat kontrolu trakce i rekuperaci energie při brzdění. Také řidič má v kabině ještě lepší pohodlí, protože kola mají nezávislý systém odpružení. Větší prosklená plocha kabiny spolu s kamerami zajišťují lepší výhled a vyšší bezpečnost.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *