Výkon, když je zrovna potřeba

Mezi novými modely nové generace univerzálních traktorů John Deere řady 6R má zvláštní postavení nový model 6R 185. Je to traktor zajímavý v mnoha ohledech. Především je výkonný, s maximálním výkonem v navýšení až 234 koní, který je navržen speciálně pro přepravu.

Pro dopravu traktor disponuje i vhodnou výkonovou měrnou hmotností, protože není zbytečně těžký. Pohotovostní hmotnost činí 7900 kg, ale nejvyšší dovolená pak 11 750 kg. Užitečné zatížení je tedy velmi pěkných 3850 kg. Přitom je třeba vzít v potaz, že těch až 234 k je k dispozici u traktoru na středním rámu, který tak má stále kompaktní rozměry a velmi dobrou manévrovatelnost.

Aby bylo možné skutečně dostát sloganu „Power on demand“, tedy výkon, když je potřeba, učinili inženýři John Deere systém Intelligent Power Management ještě chytřejším. Nově umí uvolnit další výkonové rezervy motoru i v případě, že jsou zapotřebí pro fungování hydraulického systému traktoru. Typickým příkladem je práce s kombinací lisu a ovíječky na jednom podvozku. Přesouvání balíku z komory lisu na stůl ovíječky a jeho ovíjení je na průtok hydraulického oleje náročné a zároveň je od traktoru odebírán výkon ještě tahový i přes zadní vývodový hřídel. Systém IPM proto zvedne výkon motoru podle potřeby kombinace, přičemž i zohlední to, zda traktor jede do kopce. Jakmile je zahájeno ovíjení balíku a traktor se rozjede, může pokračovat v práci shodnou rychlostí.

Systém IPM je samozřejmě aktivní i v dopravě. Tam fungoval vždycky dobře a uživatelé traktorů řady 6R, ale i 6030 Premium si automatického přidávání výkonu motoru pochvalovali. V této tradici nová generace 6R zdárně pokračuje.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 1/2022.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *