Výkonná doprava na rodinné farmě

Podmínky k provozování rostlinné výroby na FARMĚ TVARŮŽKA na Opavsku nejsou jednoduché. Na často velmi svažitých pozemcích jsou pěstovány klasické tržní plodiny, ale i ostropestřec mariánský pro farmaceutické účely. Živiny a organická hmota jsou do půdy doplňovány aplikací hnoje ze stelivových ustájení skotu. Také proto je místopředseda ASZ Krnovsko a Opavsko a hlava farmy v jedné osobě Martin Tvarůžka zastáncem orby.

Na začátku pěstitelského cyklu tedy stojí základní zpracování půdy pluhem a na konci jsou pěkné výnosy a sklizeň pomocí čtyř vlastních sklízecích mlátiček. Jakmile zrno dozraje a vypuknou žně, pracuje se s velkým nasazením. FARMA TVARŮŽKA disponuje vlastními skladovacími kapacitami, do nichž je třeba včas odvozit úrodu od všech současně pracujících mlátiček. Ale v posledních několika letech jsou prostoje kombajnů díky absenci odvozů minulostí.

„Ano, odvozit zrno od čtyř mlátiček, pracujících naplno, je pro rodinnou farmu neobyčejný úkol. Ale my jsme vybaveni tak, že už to není problém,“ řekl redakci Martin Tvarůžka. Tím měl na mysli nejenom dostatečný počet odvozců s odpovídající kapacitou ložné plochy, ale i spolehlivost používaných návěsů. „Tady na Opavsku máme v okolí velký počet prodejců různých značek zemědělské techniky. My jsme v dopravní technice vsadili na značku Wielton, protože se nám líbil poměr ceny, výkonu a robustnost konstrukce,“ přiblížil Martin Tvarůžka své důvody volby značky.  V současnosti FARMA TVARŮŽKA využívá již šest strojů od výrobce Wielton – tři návěsy s vanovou korbou a tři přívěsy k přepravě balíků.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *