Výkonnější kolové nakladače

S různými zástupci kolových nakladačů se setkáváme nejen v zemědělských provozech. Liší se v řadě technických a konstrukčních parametrů. Jde především o jejich provozní hmotnost, provedení výložníku, jeho nosnost a překlopné zatížení. Dále se jednotliví zástupci liší uspořádáním podvozku a systémem řízení kol. Řadu odlišností najdeme i v konstrukci pohonu pojezdu.

Nejmenší zástupce nakladačů označujeme také jako stájové modely. Na ně navazují kompaktní modely, které jsou díky svým rozměrům stále vhodné pro práci ve stájových provozech nebo podmínkách s omezenými manévrovacími možnostmi. Na druhé straně řada podniků a farem požaduje při volbě kolových nakladačů takové parametry, které umožňují jejich využití v silážních žlabech, při manipulaci se statkovými hnojivy a pracích náročných na tlačnou sílu. Takové modely mají provozní hmotnost nad 7500 až 9000 kg, čtyřválcové nebo šestiválcové agregáty a výkon od 81 až 100 kW (110 až 136 k) výše.

Různé provedení podvozku

Kolové nakladače spadající do výkonové kategorie do 118 kW (160 k) se nabízí ve dvou variantách podvozku. Kromě kloubového provedení, typického pro výkonnější typy, se v dané třídě nabízí i s klasickým provedením náprav a řízením všech kol.

Rozmanité druhy pojezdu

Konstrukce pohonu pojezdu může být řešena jedním ze tří způsobů. V první řadě jde o hydrostatický pojezd. Dále se využívá kombinace hydrodynamického měniče točivého momentu a stupňové předovky. Třetí varianta pracuje s převodovými ústrojími na principu mechanického a hydraulického větvení výkonu a točivého momentu, které se uplatňuje zpravidla u modelů s výkonem motoru od 140 kW (190 k) výše.

Základní typy výložníků

Kolové nakladače výkonové kategorie nad 81 kW (110 k) se vyrábějí s třemi konstrukcemi výložníků. Někteří výrobci přichází v kategorii do 118 kW (160 k) s možností teleskopicky výsuvného ramene, protože zákazníci právě v této třídě tyto varianty preferují. Druhou variantu představuje klasické provedení výložníku se standardním dosahem a třetí možností je jeho klasické provedení, avšak s prodlouženým dosahem.

Více v článku Ing. Filipa Javorka v červencovém Farmáři.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *