Výkonný motor, účinná převodovka a silná hydraulika

Výrobce Massey Ferguson před několika lety inovoval řadu speciálních traktorů. Oproti svým předchůdcům nabízí nové modely řady MF 3700 nové pohonné jednotky FPT, na výběr je několik převodovek a k dispozici je též silná hydraulika. Do řady MF 3700 patří čtveřice modelů MF3707; MF 3708 a MF 3709 s výkonem od 75 do 105 koní. Zatímco starší stroje MF 3600 byly vybaveny tříválcovými motory, novým modelům pod kapotami bijí čtyřválcové pohonné jednotky s kubaturou 3,4 l od výrobce FPT. Čtyřválce nabízí oproti předchůdci lepší točivý moment a splňují vyšší emisní normu. Ceněnou vlastností je u motoru střídmost v konzumaci pohonných hmot. Nový motor FPT právě tuhle charakteristiku splňuje.

Co se týká převodovky, na výběr jich je několik, avšak většina traktorů dodávaných do České republiky je vybavena převodovkou řazenou pod zatížením. Nejvyšší výbava zahrnuje převodovku s řazením pod zatížením s celkem 24 stupni vpřed a 12 vzad, přičemž reverzace je řešena elektrohydraulicky. K dispozici je i převodovka s řazením pod zatížením s 24 stupni vpřed, stejným počtem vzad a s mechanickou reverzací. Obě nabízí maximální rychlost 40 km/h, a kdo chce efektivitu a komfort, volí jednu z nich. S převodovkou řazenou pod zatížením se pojí i množství výhodných funkcí. Nastavit lze například několik pamětí otáček motoru například při otáčení na souvrati nebo při práci s hydraulickým vývodem. Výhodná je i pozice tlačítek pro ovládání převodovky. Ovládací prvky jsou umístěny na joysticku a umožňují například snadné ovládání spojky a dalších funkcí.

Silná hydraulika

Důležitým parametrem dobrého viničního traktoru je dostatečná kapacita hydraulického systému. Nároky na nářadí totiž stále stoupají, a aby traktor mohl pracovat s nejmodernějšími kousky, musí mít zkrátka hydraulika dostatečný průtok. U nových viničních traktorů Massey Ferguson 3700 pohání hydraulický systém sestava dvou čerpadel s celkovým průtokem 95 l/min při otáčkách motoru 2300 ot/min, přičemž 65 l/min je rezervováno pro nářadí. Možností je i stejná sestava s tím, že 95 l/min protéká systémem při otáčkách motoru 1800 ot/min a pro nářadí je rezervováno jen 51 l/min. Další možností je sestava s třemi čerpadly s celkovým průtokem 120 l/min, kdy pro nářadí je rezervováno buď 95 l/min nebo 73 l/min. V České republice má většina traktorů dodávaných do vinic tři hydraulické okruhy vepředu, jež jsou ovládané mechanickým joystickem a tři hydraulické okruhy v zadní části, které jsou ovládané mechanickými pákami.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *