Vynikající účinnost míchacích krmných vozů

Krmné vozy Strautmann Verti-Mix v podniku ZEMOS a. s. nemají vybírací frézu, a jednotlivé komponenty nakládá do jejich míchací vany teleskopický manipulátor New Holland. Řidič traktoru si s krmným vozem zacouvá do budovy, kde jsou jednotlivé komponenty krmné dávky již přichystané. Přesedne do manipulátoru a díky své zručnosti naplní podle receptury potřebné množství jednotlivých komponent. A to včetně přídavku slámy pro krávy před otelením, které mají pro přípravu krmiva speciální recepturu. Slámu sklízí lisy na obří hranolové balíky s velkým počtem nožů. Balíky jsou skladovány v zastřešené stavbě.

S velkým krmným vozem Verti-Mix 2401 Double je agregován traktor New Holland T5.95, který jej zvládá hladce. V kabině má obsluha ovládací terminál vozu, na kterém si zvolí uloženou recepturu. Jakmile pak nakládá pomocí manipulátoru jednotlivé komponenty do vozu, vážicí systém vozu jej informuje o přírůstku hmotnosti nákladu.

Promísení všech komponent je zajištováno míchacími šneky Vario s patentovaným nastavením nožů, pracujícími ve vaně se speciálně vyvinutou geometrií. „Úroveň promísení komponent v každé krmné dávce a struktura krmiva jsou perfektní, separace krmiva dojnicemi je skutečně minimální,“ řekl hlavní zootechnik Libor Váhala. Každá dojnice tak obdrží shodné krmivo, takže celé stádo je krmeno stejnoměrně. Vyloučením možnosti separace krmiva se minimalizuje nebezpečí rozvoje onemocnění. Dojnice také vzájemně „nebojují“ o lepší krmivo a jsou klidnější. Příjem krmiva zvířaty má pozitivní vliv na výši dojivosti.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10/2020.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *