Výroba využívající nové stroje

Firma Strautmann má ve svém sídle moderně vybavené výrobní prostory. Hned na začátku výroby byl k vidění novotou se lesknoucí stroj na ohýbání trubek. Investice do nových strojů se vyplatí, pokud je továrna dokáže dostatečně vytížit. O kousek dál pak zrovna pracovaly dva laserové vyřezávače plechů. Tyto stroje si na svůj stůl umí samy plech podat a s co nejmenším objemem odpadu z něj vyřežou potřebný tvar. Stroje pracují na dvě směny.

Do další haly přivážel vysokozdvižný vozík na elektrický pohon vyřezané plechy pro dna a vanu  míchacích krmných vozů. Dno je pomocí plazmy vyřezáno z plechu o tloušťce 20 mm, zatímco plech pro vanu má tloušťku 8 mm. Se zaujetím jsem sledoval, jak se ze zcela rovného plechu stane vana s typicky zešikmeným válcovitým tvarem.

Plech musí jeden z pracovníků pomocí jeřábu s pneumatickými přísavkami co nejpřesněji vložit do speciálního lisu. Velký válec plech potom posouvá dopředu a dozadu, zatímco menší válce vespodu se postupně zvedají, až osm milimetrů silný plech ohnou do požadovaného tvaru. Tímto postupem válcování se získá hladký povrch vany, po němž krmivo v průběhu míchání hladce klouže bez nadměrného tření a bez nadměrných ztrát energie.

Poté následuje svařování vany. Na dvou stanovištích jej provádí dvojice robotů, a dále pak i svářeči; ti ale postupně budou také nahrazeni robotem.

Poté jsme mohli vstoupit do nové haly, dokončené v červnu 2019. V ní našel své místo plazmový vyřezávač plechů pro míchací krmné  vozy, a dále i zařízení pro opískování plechů. Jeho úkolem je dokonalé očištění všech komponent, protože nová lakovna je na přítomnost nečistot vysoce citlivá.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *