Vývoj axiálních sklízecích mlátiček

V roce 2015 se Case IH posunul do nové dimenze, když uvedl na trh sérii Axial-Flow 240. Tři modely AF 7240, AF 8240 a AF 9240 měly vylepšené motory i svůj axiální rotor tak, aby se zvýšil sklizňový výkon především ve výnosných porostech obilnin v intenzivních evropských podmínkách.

Nicméně inženýři Case IH neusnuli na vavřínech a pokračovali ve vývoji. Novou modelovou řadu velkých axiálních mlátiček mohli vůbec poprvé spatřit zástupci odborných periodik v létě 2018 přímo při sklizni výnosných porostů ozimé pšenice v Maďarsku. Poté byly tyto stroje k vidění na mezinárodním veletrhu Agritechnica na podzim 2019 a v březnu 2020 se díky společnosti Agri CS mohla redakce s těmito stroji seznámit blížeji – přímo v sídle oficiálního dovozce v Hustopečích.

„Velké“ axiální sklízecí mlátičky dospěly a již mají vlastní „rozum“. Pod novou modelovou řadou AF 250 se skrývají opět tři modely, které se díky palubní inteligenci umí samy nastavovat a mají i další zlepšení.

Instalovaný potenciál průchodnosti je u mlátiček řady AF 250 značný. V praxi ale závisí do značné míry na úrovni obsluhy, do jaké míry bude tento potenciál skutečně využíván. Stroje řady Axial-Flow 250 umí právě v tomto ohledu hodně pomoci svou inteligencí pod označením AFS Harvest Command. Jedním z důvodů pro vývoj nového systému je také ubývání zkušených obsluh v praxi, ale i snaha o zvýšení kvality práce a eliminaci únavy obsluhy. Nový elektronický systém prostřednictvím řady senzorů hlídá, co se v mlátičce děje, a v průběhu práce provádí změny nastavení. Software bere v potaz vždy všechny parametry; který má o něco více upřednostnit před ostatními zjistí podle toho, jakou strategii sklizně obsluha zvolí (na začátku práce anebo i v jejím průběhu).*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 4/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *