Vývoj v oblasti dopravní techniky

Se zemědělskou výrobou úzce souvisí doprava. Přitom jsou transportovány materiály zcela odlišné povahy. Rovněž tak i dopravní vzdálenosti jsou podnik od podniku rozdílné, což souvisí nejen s rozdílnou strukturou podniků, ale také s jejich odlišným zaměřením. Největším dílem jsou transportovány pevné materiály, a to s pomocí návěsů či přívěsů o rozdílné celkové a užitečné hmotnosti.

Také u moderní dopravní techniky pokračuje vývoj dále. Projevuje se to také rozšiřováním možné výbavy. Například v oblasti třístranně sklopných přívěsů existuje na trhu široké rozpětí možných provedení od zcela jednoduchých až po prémiově vybavené produkty. Hned z kraje výběru nového stroje se doporučuje prověřit si kvalitu zpracování – například kontrolou svárů, kvality lakování, uložení hadicových vedení a dílů příslušenství, jako jsou komponenty hydraulických systémů, osvětlení a přístupnost míst pro údržbu. Takovým ne zrovna nepodstatným detailem je možnost záměny vnitřní části oka oje po opotřebení.

Lakování má velký význam pro dlouhou živostnost. Doporučuje se lakování práškové anebo s použitím dvojkomponetního laku. U velkých vanových návěsů nejsou výjimkou ani pozinkované varianty podvozku. Rám může být v provedení s nejrůznějším profilem, například C anebo zdvojené T profil. Uzavřené profily mají vyšší odolnost vůči zkroucení, vůči ukládání nečistot a jsou také rychleji vyčištěné. Také u náprav existují četné rozdíly, a to nejen v oblasti odpružení či řízení, ale také v oblasti životnosti a chování za jízdy. Řada výrobců dopravní techniky se spoléhá na nápravy od značkových výrobců.

Více informací v týdeníku Zemědělec č. 29.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *