Význam systému vážení u rozmetadel

Vstupní modely rozmetadel bývají nejčastěji osazeny mechanicky ovládanými šoupátky. Pro preciznost aplikace to neznamená žádné mínus. Nicméně častější jsou hydraulicky ovládaná šoupátka.

Ta s sebou přinášejí určitá rizika za situace, kdy se v hydraulickém systému traktoru objeví netěsnost. I na ní však mají výrobci rozmetadel řešení například v podobě speciální sady ventilů, které zabraňují otevření šoupátek v takovém případě.

Systém dávkování hnojiva se nechá nastavovat mechanicky anebo elektronicky. V prvním případě je velikost otvoru omezována pomocí šoupátka s dorazem, a nastavení se odečítá na stupnici. Elektronicky ovládaná poloha šoupátek je sice dražší, ale pohodlnější. Již v základu zahrnuje jednoduchý ovládací terminál a vřetenové elektromotory.

Postup na začátku práce je jednoduchý. Po automatickém provedení zkoušky se do terminálu zadá údaj o zjištěné hmotnosti, a poté se rozmetadlo automaticky nastaví na nastavenou dávku hnojiva na hektar. Za jízdy je pak možné povely na terminálu dávku hnojiva zvyšovat či snižovat. Někteří výrobci nabízí i možnost regulace průtočného množství hnojiva rozmetadlem na základě rychlosti jízdy bez systému vážení, u dalších je pak přítomnost senzorů vážení (a s tím spojených i senzorů sklonu rozmetadla) podmínkou pro automatickou regulaci podle pojezdové rychlosti.

Minerální hnojivo představuje materiál, jehož sypné vlastnosti se mění. A to nejen v průběhu skladování, ale i během dne: při proměnlivé vlhkosti, tím, jak se odebírá nejdříve z okraje a poté od středu hromady, promícháváním při transportu na pole, změnou struktury působením manipulační techniky atd.

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *