Žací kombinace má své přednosti

Rudolf Král spolu se svým synem v obci Velké Svatoňovice hospodaří na výměře 150 hektarů zemědělské půdy. Sto hektarů činí orná půda a padesát trvalé travní porosty. V roce 2019 si zakoupil novinku firmy Pöttinger, žací kombinaci NovaCat A 10 Cross Flow.

Jakmile na poli vystoupil z komfortní kabiny traktoru John Deere 6210R, který tuto kombinací agreguje, ihned viděl, že se spolu s otcem rozhodli správně.

„Už na řádku jsem poznal, že ztrát hmoty je mnohem méně než u starší linky se shrnováním. Takovou senáž jsme tady ještě neměli. Také je pro nás přínosem, že ušetříme přejezd shrnovačem, práci a další náklady,“ řekl syn při návštěvě redakce. I při samotném sečení jej čekala další pozitivní zjištění: „Naše pozemky jsou často svažité, ale nyní se mi sečou lépe, protože se žací trojkombinací je traktor lépe vyvážený než s jednou vzadu nesenou žací lištou. Traktor John Deere 6210R pracuje se žací kombinací NovaCat A10 Cross Flow hladce, na hektar si vezme jen tři až 3,5 litru nafty,“ dodal.

Nízká energetická náročnost a tomu odpovídající příznivá spotřeba paliva je dána také absencí zařízení pro úpravu píce. Místo prstového kondicionéru anebo mačkacích válců hmotu narušují závity šneku při kontaktu se stěnou komory dopravníku. Narušení je ale jen slabé a nedochází při něm k odrolu cenných částí rostlin.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *