Zastřešené prostory jsou zbytečné

Chcete dosáhnout vysoké kvality píce a zároveň uspořit zastřešené prostory? Jednou z cest, jak tohoto cíle dosáhnout, je použít ke sklizni lisy a vzniklé balíky pak obalit fólií. Jak tato činnost vypadá v praxi, viděli účastníci Dne Zemědělce v Kasejovicích.

Nejdříve, podle návaznosti v technologickém postupu, se divákům předvedly svinovací lisy na válcové balíky. Do řádků připravených shrnovači se na povel komentátora celé akce „zakously“ dvě soupravy.
První z nich byla složená z traktoru Case CS 150 a lisu Vicon RV 187. Lis je vybaven řezacím zařízením Opticut se 14 noži, které krátí hmotu na délku sedmdesát milimetrů. Variabilní lisovací komora vytvoří pomocí šesti řemenů balík o průměru až 1,80 m.
Po slisování několika balíků vyrazila druhá souprava, tentokrát traktor Zetor 9540 poháněl lis na válcové balíky John Deere 575. Řezací ústrojí nakrátí hmotu pomocí 14 nožů. Pevná lisovací komora zformuje válcový balík o průměru 1,25 m.
Další operací je balení nebo-li ovíjení balíků fólií. Při této činnosti se představily opět dvě soupravy.
Jednou z nich byla balička Taarup 7335 tažená traktorem Zetor 7245. Ta si pomocí nakládacího ramene sama balík naloží a po ovinutí jej zklopí zpět na pozemek. Všechny prvky baličky jsou poháněny hydraulickým olejem.
Druhou soupravou určenou k balení poháněl traktor New Holland. Balička značky Mc Hale 991 C si také sama hydraulickým ramenem balík naloží a po zabalení ho šetrně po skluzu odloží na pozemek.
Výhoda samostatného nakládání balíků nespočívá jen v tom, že není třeba další manipulační prostředek, ale balička může současně např. ke hranici pozemku přepravit dva balíky najednou, kdy jeden balík zabalí během jízdy a po odložení i druhý.
Zvláštností této soupravy byl čelní nakladač na tažném traktoru, jehož pracovním adaptérem byl obrovský nůž. Pro rozdružování balíků není třeba speciálních strojů, protože se tímto nožem balík vlastní vahou traktoru velice jednoduše přeřízne. Toto velice jednoduché řešení si určitě brzy najde své uživatele, neboť pořizovací cena bude proti jiným zařízením na rozdružení balíků zanedbatelná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *