Zbytky pesticidů na talíř nepatří

Stále přísnější předpisy týkající se aplikace pesticidů a vzrůstající počet různých restrikcí způsobují vrásky na čele nejen zemědělcům, zda udrží výnosy na současné úrovni, ale i výrobcům postřikovačů. O co větší je snaha omezovat množství pesticidů, o to účinnější a přesnější musí být jejich aplikace. A bez převratných technických inovací to nepůjde. Jiné cesty ale není, vždyť omezování chemických přípravků chrání nejen naše zdraví, ale také životní prostředí a v neposlední řadě přispívá i k nižším nákladům.

Při řešení uvedených problémů vyvíjí už mnoho let velké úsilí německá firma Horsch, jejíž postřikovače zaručují dokonalé pokrytí, minimální úlet, úsporu pesticidů, velký výkon i větší ekonomický profit.
Přibližně 20 až 50 % přípravku nedopadne často na místo, kam by mělo dopadnout. Tento problém vyřešila firma Horsch už před šesti lety, kdy přišla s revolučním systémem BoomControl, který udržuje ramena postřikovače neustále stejně vysoko nad porostem. V BoomControl je podle Philippa Horsche, jednatele společnosti Horsch, schován klíč úspěšné aplikace. „V současnosti rozšiřujeme nabídku postřikovačů Horsch a v letošním roce uvádíme na trh tažený postřikovač AX s nádrží o objemu čtyři tisíce litrů. Řada původních technologií je u něj zjednodušena, kde jsme však neudělali žádný kompromis, je BoomControl. Na veletrhu Agritechnica představíme také novou generaci samojízdných postřikovačů, jeden takový od března pracuje i v České republice. Tato řada má zcela nový podvozek s novými nápravami a s jednotlivým zavěšením kol. V porovnání s původním centrálním rámem umožňuje uvedený konstrukční prvek zcela novou kvalitativní úroveň aplikace. Od této řady s různými záběry a objemy nádrže očekáváme široké využití v zemědělské praxi. Dnes také pracujeme na vývoji postřikovače s tandemovým podvozkem o objemu 12 000 l, který bude veřejnosti představen příští rok a na novém neseném postřikovači.“
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 19.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *