Zemědělství 4.0 – co to vlastně je?

Stále více odborníků hovoří o tzv. Zemědělství 4.0. V podstatě se jedná o moderní techniku a technologie v zemědělství s cílem zvýšení preciznosti práce, snížení nákladů, zvýšení výkonnosti, inteligentní zpracování a vyhodnocování dat atd. Existují systémy od výrobců zemědělské techniky, anebo od firem se specializací na elektroniku či stále častěji též produkty sdružení, vzniklých součinností celé řady výrobců techniky. V některých oblastech se taková řešení prolínají a každý systém má své přednosti.

Precizní zemědělství – již dávno neplatí teorie o tom, že se jedná o drahý nadstandard pro velké podniky. Automatické řízení umí nadchnout do stejné míry obsluhu velkého pásového traktoru i traktoru kompaktního s malým odstředivým rozmetadlem. Ale nejen to – i pro malý podnik mohou přinést cenné úspory systémy automatického ovládání sekcí či lokálně variabilní aplikace živin.

Například v sousedním Rakousku se využívání i těchto systémů precizního zemědělství stává stále více samozřejmostí – i u většiny malých farmářů se čtyřiceti hektary zemědělské půdy. Přitom nejde jen o eliminaci překrývání, ale i o dávkování hnojiv, adaptované lokálně variabilním podmínkám jednotlivých pozemků. Menší podniky často využívají spíše systémy manuálních navigací se světelnou lištou, zatímco plně automatické navigační systémy jsou záležitostí spíše větších zemědělských podniků s většími pozemky, farem zaměřených na pěstování speciálních plodin a chřestu, anebo na farmách s ekologickou produkcí pro mechanickou kultivaci porostů.*

Více informací v týdeníku Zemědělec č. 42.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *