Zemědělství budoucnosti na dosah již nyní

V průběhu originální Živé show Zemědělství 4.0, kterou v průběhu Dne Zemědělce 2021 v Kámeni organizovala společnost STROM Praha, zazněly zajímavé informace z oblasti systémů precizního zemědělství výrobce John Deere.

Firma STROM Praha nabízí svým zákazníkům možnost provést optimalizaci navigačních linií pro jednotlivé stroje a pracovní operace na poli. Tak například základem bude linie pro setí, po sklizni pak linie pro podmítku bude mít odklon deseti stupňů a linie pro přípravu půdy pak odklon jen pět stupňů.

Zájemce si může také zapůjčit terénní vozidlo John Deere Gator i s přijímačem GPS signálu, které je pro objíždění polí pro stanovení hranic pozemků naprosto ideální. Takto lze v mimosezónním období provádět monitoring skutečných hranic pozemků.

Poté před diváky předjel samojízdný postřikovač John Deere R4150i. Jedná se o nový model s velkou kabinou a individuálním ovládáním trysek ExactApply. Technologie ExactApply je jen dalším unikátním řešením John Deere, jak docílit přesnosti při aplikaci. Obsluha si v kabině nastaví konstantní tlak kapaliny a s tím pak pracuje v širokém rozsahu pojezdových rychlostí dle potřeby. Postřikovač provádí kompenzaci tlaku pulsním systémem trysek, kdy dokáže měnit průtok tryskou až třicetkrát za sekundu. A další výhodu má nový systém: kompenzaci dávkování v rámci záběru ramen při zatáčení. A samozřejmě – v rámci sekční kontroly se již nevypínají jednotlivé sekce ramen, ale jednotlivé trysky. Tím je možné s maximální efektivitou zvýšit přesnost aplikace. Zajímavá byla také prezentace možností lokálně variabilní aplikace kejdy s využitím NIR senzoru HarvestLAB na cisterně.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2021.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *