Změna technologie zakládání porostů

Při hospodaření se pracovníci podniku Fadom s. r. o. musí vyrovnávat s tím, že převážně písčité půdy se nacházejí ve srážkovém stínu. Orná půda se zpracovává bezorebnou technologií s využitím radličkových kypřičů a talířových podmítačů. Své místo v osevních postupech mají také meziplodiny, pěstované každoročně na velké výměře.

Porosty meziplodin jsou někdy zapraveny do půdy již na podzim, anebo pak fungují jako protierozní ochrana půdy až do začátku jarních prací. Jejich zapravení na jaře je spojeno s aplikací hnoje i digestátu z vlastní bioplynové stanice. Aplikace digestátu a celoplošné zpracování porostu meziplodiny radličkovým kypřičem do hloubky 20 cm na jaře také předchází setí silážní kukuřice.

Co se týká setí úzkořádkových plodin, v prvních rocích hospodaření bylo zabezpečeno sólovým secím strojem John Deere 740A. Tento stroj se vyznačoval nízkou energetickou náročností, nicméně především předseťovou přípravu půdy bylo zapotřebí kompletně provést v samostatné operaci. Vedení podniku proto přijalo rozhodnutí vydat se cestou pneumatického secího stroje, který přípravu půdy dokáže zabezpečovat společně se setím.

Na jaře a na podzim 2018 proběhlo na pozemcích podniku testování secího stroje Omega OO 6000 FL společnosti BEDNAR, ale i výrobku konkurenčního. Secí stroj od českého výrobce splnil všechny požadavky, které vedení podniku na techniku pro nejdůležitější pracovní operaci v průběhu celého pěstitelského cyklu mělo. Na základě pozitivních výsledků byl v podniku Fadom v červenci 2019 zakoupen secí stroj Omega OO 6000 FL. Fadom se tak stal prvním uživatelem v Čechách vůbec, který si pořídil secí stroj Omega OO_FL nové generace se systémem přihnojování.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *