Zmrzlina, traktor, nebo postřikovač

Ten kdo na letošním Techagru zavítal do expozice firmy MGM Holešov, ten si jistě všimnul nového taženého postřikovače v netradičních barvách a s typovým označením Magnum 4200.

Kombinace bílé se zelnou barvou není pro stoje z Holešova typická a nebyla použita úplně náhodou. Výrobce tím chtěl demonstrovat, že jde o zcela novou modelovou řadu. Ta by měla obsahovat provedení s typovým označením 4200 a 5200.

 

Jak již z označení vyplývá jedná se o postřikovače s objemy nádrží 4200 a 5200 litrů a právě nádrže upoutají na první pohled svým moderním designem. Ale nejen nové jsou nádrže. Kompletně nový je celý postřikovač.

 

 

 

Říditelná náprava

 

 

 

Když při popisu postřikovače začneme od rámu musíme zmínit hydropneumaticky odpruženou nápravu se vzduchovými brzdami, která je řiditelná a umožňuje tak kopírování stopy traktoru při otáčení na souvrati. To je zcela jistě lepší řešení než u řiditelné oje, kde se ideálního kopírování nedá dosáhnout. Použitá oj tedy řiditelná není, tato je však rovněž odpružená. Použití kola mají rozměr 300/96 R46.

 

Přes náhonový hřídel je pomocí převodovky poháněno pístomembránové čerpadlo Annovi Reverberi s průtokem 250 l/min, které tlačí postřikovou jíchu do trysek umístěných na ramenech. Převodovka pohonu čerpadla zvyšuje světlou průchozí výšku pod postřikovačem a snižuje možnost poškození porostu.

 

 

 

Vpravo a vlevo samostatně

 

 

 

Držáky trysek jsou bajonetové s protiodkapovou membránou a rozvod kapaliny je prostřednictvím nerezových trubek. Zajímavostí je pneumatické odpružení ramen uchycených na paralelogramu a možnost naklánění levé a pravé sekce samostatně, což má význam při jízdě v členitém terénu. Mimo samostatného přizvedávání levé a pravé strany ramen lze tyto části též jednotlivě složit do transportní polohy. Ramena mají pracovní záběr 24 metrů přičemž jsou rozdělena na sedm sekcí. Jsou samozřejmě i výškově stavitelná a to od 0,6 do 2,2 m a mohou být vybavena ultrazvukovými senzory pro udržování stabilní výšky nad porostem.

 

 

 

Postřik pod kontrolou

 

 

 

Mimo hlavní nádrže s hladinoměrem a vypouštěcím ventilem má postřikovač též proplachovací nádrž s čistou vodou o objemu 400 l, přimíchávací zařízení s tryskou na proplach kanystrů a může být plněn jak z tlakového zdroje vody, tak si vodu nasát přes hadici se sacím košem. Během aplikace je postřikovač řízen počítačem Müller Elektronik Basic Terminal joystickem.

 

Nové postřikovače Magnum používají většinu technických řešení, která vyžaduje zemědělská praxe a nebo je mají v nabídce i konkurenční firmy. Magnum 4200, představený na Techagru byl prvním sériově vyrobeným kusem a výroba se naplno rozběhne v tomto roce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *