Zpracování půdy mnoha způsoby jedním strojem

V malé obci Račetice v okrese Chomutov má své sídlo Farma Miloš Ježek. Krajina Žatecké pánve je sice jen mírně zvlněná, nachází se ale ve srážkovém stínu. Hospodaření na 350 hektarech orné půdy v nadmořské výšce 280 až 310 metrů nad mořem se tomu musí přizpůsobit. Orba se vůbec nepoužívá, základní zpracování půdy namísto ní zajišťuje kombinovaný kypřič od firmy Horsch.

Bezorebná technologie má za úkol šetřit půdní vláhu. Zároveň musí být i dostatečně výkonná, protože pozemky v katastru podniku mají většinou těžké černozemě, které jsou mezi zemědělci známé jako tzv. „minutové půdy“. Okno pro jejich zpracování je výrazně zúžené. Když v roce 2012 hledali pracovníci farmy vhodný stroj, padla volba na firmu Horsch, specialistu na bezorebné technologie hospodaření. Zrovna těžký kypřič Tiger byl do takových obtížných podmínek vhodnou volbou. Naskytla se možnost vyzkoušet si kombinovaný kypřič pro střední a hluboké zpracování půdy Tiger MT. Stroj zaujal svou účinností při rozřezání a zapravení silných stonků slunečnice. Provedení s pracovním záběrem čtyř metrů tak bylo na farmu pořízeno.

Později pak bylo od pěstování slunečnice upuštěno, také proto, že bylo rizikové. Zato Horsch Tiger 4 MT se na polích Farmy Miloš Ježek etabloval výborně. Splňuje všechny představy svých majitelů – obstarává veškeré základní zpracování půdy, dokonce i všechny podmítky, a zanechává pozemek s pěkně urovnaným povrchem bez hrud.

V osevním postupu jsou zastoupeny ozimá pšenice, jarní ječmen, ozimá řepka. Po sklizni předplodiny následuje podmítka, která má za úkol mělce zapravit semena plevelů a výdrol a přerušit kapilární vzlínavost. Kypřič Horsch Tiger 4 MT se osadí radličkami MulchMix.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2021.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *