Zvýšení produktivity při snížení spotřeby

Softwarové úpravy zemědělské techniky, přesněji řečeno úpravy řídicích jednotek motorů strojů, je oblast, na níž se specializuje společnost AgroEcoPower. A to nejenom u traktorů, ale i u samojízdných sklízecích řezaček, samojízdných postřikovačů, sklízecích mlátiček, či lesní techniky. Podmínkou je, aby stroj měl elektronickou řídicí jednotku motoru.

Společnost AgroEcoPower patří pod mateřskou firmu, která působí na trhu již od roku 1999. Pod svými křídly má čtyři divize, včetně divize ATX Dyna, která se zabývá výrobou dynamometrů. Tyto dynamometry disponují maximálním brzdným výkonem 450 anebo 700 kW. Při dlouhodobém nasazení ubrzdí výkon 125 kW.

Po skončení měření dynamometr vytiskne výstupní protokol. Toto zařízení úzce souvisí s úpravou řídicích jednotek motorů strojů: pomocí něj se změří výkon před úpravou a po ní, takže je patrný dosažený efekt.

Úpravami zemědělské techniky se společnost AgroEcoPower zabývá od svého vzniku. Základem všech úprav je snížení spotřeby paliva, kterého se dosahuje díky zvýšení točivého momentu motoru. Například u traktoru s výkonem motoru 147 kW/200 k vzroste točivý moment o 170 Nm, takže poté je možné pracovat při snížené hladině otáček a s nižší spotřebou paliva. Také průběh točivého momentu se změní.

Docílit zvýšení výkonu je možné několika způsoby. Ten nejvhodnější doporučí pracovníci společnosti AgroEcoPower na základě otestování konkrétního typu stroje. Přitom zohlední také stáří traktoru a to, kolik motohodin má najeto, kvůli bezpečnosti a životnosti stroje. Každé zvýšení výkonu nejprve podléhá testování, zda nedochází k přetěžování žádných komponent stroje. Pokud ano, je zvýšení výkonu sníženo.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2019.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *