Zvýšení výkonnosti při přesném setí

Firma LEMKEN je pověstná svými prakticky orientovanými kombinacemi nářadí. Vzájemná kombinovatelnost je jedním z receptů k efektivnímu využívání techniky v modrých barvách v průběhu roku. Na svých tiskových dnech překvapil LEMKEN další zajímavou kombinací – přesný secí stroj Azurit ve spojení s vozem na hnojivo Solitair 12 SW.

Azurit je poměrně mladým produktem vývoje z Alpenu, který doznal od odborné veřejnosti značného uznání. Tento stroj může být buď nasazován v provozu sólo, anebo pak v agregaci s pneumatickým secím strojem Solitair 25. Polonesená provedení tohoto secího stroje nesou v přední části jeden z pěti typů půdozpracujících strojů LEMKEN, čímž se otevírají značné možnosti volby vhodného stroje podle potřeby. A třetí možností agregace je od roku 2019 právě vůz Solitair 12 SW.

Jedná se o podvozek s velkokapacitním zásobníkem, převzatý z pneumatických secích strojů Solitair 12. Na rozdíl od nich ale plní funkci uložení zásoby minerálního hnojiva, kterého pojme celých 5800 l. Díky tomu se frekvence zastávek kvůli doplňování hnojiva a tím i podíl neproduktivních časů na práci značně zredukuje, a se secím strojem Azurit je možné za den založit porost až na šedesáti hektarech. Na rozdíl však od agregace se secím strojem Solitair 25 není u zásobníku Solitair 12 SW připojený stroj pro souběžné zpracování půdy, které je tak třeba provést v samostatné operaci.

Na velkých zemědělských podnicích, pro které je nová agregace také určena, bývá samostatná příprava půdy před setím prostřednictvím širokozáběrových kompaktorů ve spojení s pásovými tahači stejně stále více samozřejmostí. Na samotné setí pak stačí lehčí traktor, a celý koncept je flexibilní a šetrnější k půdě.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *