22.02.2018 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pět set balíků za den není problém

Zemědělské služby Dynín jsou podnikem tvořeným ze čtyř zemědělských subjektů, hospodařících na celkové výměře asi 5000 ha zemědělské půdy v českobudějovickém regionu. Jedním z podniků je i Kooprodukt Lišov a. s. obhospodařující výměru 2200 ha, z nichž asi 1800 tvoří půda orná.

V tomto uskupení podniků je orná půda vyhrazena pěstování klasických tržních plodin, mezi nimiž dominuje ozimá pšenice, řepka, kukuřice na zrno a plodin krmných, ke kterým patří především ozimý ječmen, silážní kukuřice a jetel. Zastoupení silážní kukuřice a jetele na orné půdě dává tušit, že součástí zemědělské výroby je i chov skotu. Na čtyřech mléčných farmách se jedná asi o 1000 dojnic a k tomu přináleží adekvátní počet ostatních kategorií skotu. Mimoto je ve dvou společnostech Alas, a.s., a 1. Jihočeský drůbežářský podnik, s. r. o., provozován i výkrm brojlerů.

Krmení skotu zajišťuje převážně kukuřičná siláž a jetelotravní senáž a též seno sklizené z luk. Toho není málo, vždyť jen na farmě v Lišově se sklízí 400 ha ve dvou sečích. A usušené seno se musí slisovat  do hranolových balíků. Proč zrovna do hranolových? Na to odpovídá, hlavní agronom Ondřej Liška: „Seno z luk využíváme primárně do krmných dávek skotu, nicméně to, které nevyužijeme pro výživu skotu nebo seno horší kvality, využíváme alternativním způsobem. A sice pro výrobu briket a nebo pro výrobu tepla na jedné z farem pro výkrm kuřecích brojlerů.  A právě pro výrobu tepla je zapotřebí seno slisované do hranatých balíků o rozměru 120 x 70 x 40 cm. Dále vyrábíme také hranolové balíky ze slámy v době sklizně. Tou pak celoročně steleme na našich mléčných farmách. Proto jsme se rozhodli pořídit nový lis, který je schopen balíky požadované velikosti vyrobit.“

 Od loňska nový lis

 Od loňského roku je tímto lisem Deutz-Fahr Big Master 5712 DX , který vytváří balíky o výšce 70 cm, šířce 120 a délce až 300 cm. Nahradil konkurenční výrobek, který se po čtyřech letech provozu jevil jako nadměrně poruchový.

Proč si vybrali Deutz-Fahr? Výrobců lisů na velké hranolové balíky mnoho není a v Lišově měli v hledáčku jen dva. Nakonec vyhrál právě DF, neboť nabídl lepší poměr mezi pořizovací cenou a užitnou hodnotou.

První sezóna proběhla bezproblémově, za provozu se vyskytly jen drobné problémy, především při uvádění lisu do provozu. Nebylo to však nic zásadního a Big Master slisoval více než 7000 balíků. Nejprve to bylo 2500 balíků sena a poté přešel na lisování slámy, v němž mu pomáhaly ještě další tři lisy na válcové balíky. Při lisování ječné a pšeničné slámy dokázal v optimálních podmínkách za osm hodin vytvořit až 500 balíků.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down