Zdařilé využití výkonné techniky

Také v zemědělství je možné provést změny ve fungování podniku za účelem celkového zefektivnění výroby. A to změny i natolik zásadní, jako je úplný přechod od klasické technologie s orbou k technologii vertikálního zpracování půdy, spojené se zpestřením osevních postupů, pěstováním meziplodin a zaváděním technologií a postupů precizního zemědělství. Přesně takovým směrem se ubírá vývoj v zemědělském podniku AGD Kačice s. r. o. se sídlem ve stejnojmenné obci nedaleko Kladna.

Ve své dlouhé historii byl tento podnik tradičně spjatý s orbou. Nicméně od roku 2016, kdy hospodaří pod křídly holdingu Agrofert, se vedení podniku vydalo novými cestami. Důvodem byla snaha o zjednodušení polních prací, snížení náročnosti na počet pracovních sil, a úspory vláhy. Podnik hospodaří v oblasti, která není na srážky bohatá ani při běžném průběhu počasí v roce. Půdy jsou většinou v podobě opuky, v menší míře písčité, ale s dobrou úrodností.

Pozemků, které pod podnik spadají, není málo. Z celkové výměry 3260 hektarů zemědělské půdy tvoří 110 hektarů louky a 3150 hektarů půda orná. Podnik se musí vyrovnávat také s důsledky změny klimatu a s klesajícím počtem pracovních sil. Na současném trhu se zemědělskou technikou existují kombinované stroje, které sloučením pracovních operací do jednoho přejezdu dokážou pracovní efektivitu zvýšit.

Takovou soupravu si pořídili pracovníci i v AGD Kačice – na podzim 2016 přibyl do podniku zbrusu nový tahač Case IH Quadtrac 620 spolu se strojem pro vertikální zpracování půdy Simba SL 700.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *